Włochy: Komisja dialogu katolicko-prawosławnego rozpoczęła obrady

Wspólna Międzynarodowa Komisja ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Rzymskokatolickim a Kościołem Prawosławnym rozpoczęła obrady w Rawennie. Głównym tematem rozmów jest rozumienie Kościoła. Dziesiąte spotkanie tego gremium potrwa do 15 października.

Komisja zajmie się takimi sprawami jak znaczenie hierarchicznej i synodalnej zasady w Kościołach, rolą biskupa i znaczeniem kolegium biskupów oraz kwestią papieskiego prymatu.

W konferencji bierze udział 30 przedstawicieli Kościoła katolickiego i tyle samo reprezentantów Kościołów prawosławnych. Spotkanie poprowadzą ze strony prawosławnej metropolita Pergamonu Ioannis Zizioulas oraz kard. Walter Kasper, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Obok rozmów uczestnicy obrad będą wspólnie modlić się i uczestniczyć w nabożeństwach. Z okazji spotkania przewidziany jest także koncert.

Zdaniem przedstawiciela Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego przy europejskich instytucjach międzynarodowych w Brukseli, biskupa Wiednia Hilariona Alfejewa dialog ekumeniczny między Kościołami znajduje się w dobrym stanie. "Możemy mówić o postępie w relacjach pomiędzy chrześcijanami różnych wyznań. Równocześnie należy stwierdzić, że istnieją różne tendencje, które nam prawosławnym nie są obojętne" - powiedział prawosławny hierarcha. Zaznaczył, że szczególnie dobre są relacje prawosławno-katolickie. Niepokój wzbudza postawa niektórych Kościołów protestanckich. "Wśród niektórych Kościołów protestanckich daje się zauważyć odrzucanie tradycyjnych chrześcijańskich wartości i dlatego Kościoły te przyczyniają się do sekularyzacji" - powiedział bp Hilarion i dodał: "Rosyjski Kościół Prawosławny na pewno nie będzie wspierał tego procesu i będziemy przeciwko temu protestować".

Zdaniem prawosławnego hierarchy Kościoły przede wszystkim powinny bronić chrześcijańskich wartości w Europie. "Musimy światu jeszcze bardziej pokazywać, że bronimy wartości, które nie są ważne tylko wewnątrz naszego życia kościelnego. Chodzi o prawdę, która wszystkich dotyczy" - powiedział i dodał: "Musimy wspólnie apelować do Europejczyków, aby nie zapominali chrześcijańskich korzeni. Chodzi o wartości dotyczące małżeństwa, rodziny, życia i innych zasad moralnych".

Ostatni raz spotkanie Wspólnej Międzynarodowej Komisji ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Rzymskokatolickim a Kościołem Prawosławnym odbyło się we wrześniu 2006 r. w stolicy Serbii, Belgradzie. Wtedy obradowano na temat "Eklezjologiczne i kanoniczne skutki sakramentalnej istoty Kościoła: soborowość i władza w Kościele".

Dialog teologiczny między Rzymem i Kościołami prawosławnymi rozpoczęto w 1980 roku. Odpowiedzialna za to komisja została dobrana z udziałem wszystkich prawosławnych Kościołów autokefalicznych. Następnie jednak konflikty wokół Kościoła grecko-katolickiego, do jakich doszło po przemianach 1989 roku, wpłynęły na pogorszenie stosunków między obu Kościołami.

Komisja przerwała prace w 2000 roku po spotkaniu w Baltimore (USA). Wtedy to problem Kościołów wschodnich złączonych unią z Rzymem, szczególnie trudny przede wszystkim w Rumunii i na Ukrainie, nie pozwolił na postępy w obradach. W konsekwencji oficjalny dialog katolicko-prawosławny został zahamowany na kilka lat.

«« | « | 1 | » | »»