Kto jest (i był) kim w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w RP

Ks. prof. dr hab. Manfred Uglorz

Urodził się w Łaziskach Średnich na Górnym Śląsku w dniu 12 listopada 1940 r. jako syn Jana Uglorza i Elfrydy z domu Twardzik. W dniu 1 grudnia 1940 r. został ochrzczony w kościele św. Jana w Mikołowie. Do szkoły średniej uczęszczał w Rydułtowach, a następnie w Żorach. W latach 1958–1962 studiował teologię ewangelicką w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Studia te ukończył napisaniem pracy magisterskiej na temat: „Geneza i życie prazboru w Jerozolimie”.

W dniu 30 września 1962 w kościele św. Jana w Mikołowie został ordynowany na księdza przez ks. bp prof. dr. Andrzeja Wantułę w asyście ks. radcy Edwarda Romańskiego i ks. konseniora Jana Karpeckiego. Z dniem 1 października 1962 r. został mianowany wikariuszem parafii w Jaworzu koła Bielska-Białej.
W dniu 30 marca 1964 r. ks. Manfred Uglorz zawiera w kościele w Jaworzu święty związek małżeński z Anną z domu Gansel. Związek ten pobłogosławił ks. Jan Gross. Małżeństwo pastorostwa Uglorz mają jedynego syna - Marka Jerzego, który poszedł w ślady ojca, został księdzem ewangelickim, był proboszczem w Brennej, napisał pracę doktorską z wiedzy Nowotestamentowej i obecnie jest adiunktem w Katedrze Wiedzy Nowotestamentowej i Języka Greckiego w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, oraz adiunktem na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego.
W latach 1968-1992 ks. Manfred Uglorz był proboszczem parafii ewangelicko-augsburskiej św. Jana Chrzciciela w Starym Bielsku (dzielnica Bielska-Białej), a jednocześnie od dnia 1 października 1979 r. asystentem w katedrze Wiedzy Nowotestamentowej i Języka Greckiego w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, która jest kontynuatorką istniejącego do roku 1955 Wydziału Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu Warszawskiego. Wydział Teologii Ewangelickiej został w roku 1955 przez władze komunistyczne usunięty z Uniwersytetu Warszawskiego (podobnie jak i Wydział Teologii Katolickiej) i przekształcony w Chrześcijańską Akademię Teologiczną z trzema sekcjami ekumenicznymi: sekcja ewangelicka, starokatolicka i prawosławna. Jako proboszcz dużej parafii w Starym Bielsku pisze ks. Manfred Uglorz rozprawę doktorską: „Profetyczne posłannictwo Kościoła”, na podstawie której w dniu 25 kwietnia 1984 r. Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie nadała mu tytuł doktora teologii z zakresu nauk biblijnych. W dniu 1 października 1984 r. zostaje adiunktem w katedrze Wiedzy Nowotestamentowej i Języka Greckiego w ChAT. Dnia 22 marca 1988 r. ks. dr Manfred Uglorz otrzymuje tytuł doktora habilitowanego teologii w zakresie teologii ewangelickiej na podstawie pracy: „Obecność Boga w chrystologicznej refleksji ewangelisty Jana”. Po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego mianowany zostaje jednocześnie docentem, a następnie profesorem nadzwyczajnym, oraz kierownikiem Katedry Wiedzy Nowotestamentowej i Języka Greckiego w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Dnia 1 października 1997 r. zostaje profesorem nadzwyczajnym na Uniwersytecie Śląskim (Filia w Cieszynie) w Instytucie Nauk Społecznych i Kultury. Od roku 1999 jest członkiem senatu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od powstania Wydziału Teologicznego w Uniwersytecie Śląskim przez kilka lat był profesorem zwyczajnym i kierownikiem Katedry Ewangelickiej.

W latach 1992–1998 był członkiem Komitetu Etyki w Nauce Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, oraz członkiem Komitetu Etyki Lekarskiej Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. W dniu 20 czerwca 2000 r. prezydent RP Aleksander Kwaśniewski nadaje ks. dr hab. Manfredowi Uglorzowi tytuł naukowy profesora w zakresie nauk teologicznych.

W latach 1992-1995 pełni urząd Prezesa Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Przez kilka lat był także dyrektorem ds. wydawnictw książkowych w Wydawnictwie Augustana w Bielsku-Białej. Przez wiele lat i aż dotąd jest członkiem Komisji Egzaminacyjnej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, był członkiem Synodu Kościoła z wyboru księży i przewodniczącym komisji teologicznej Synodu.
Ks. prof. dr hab. Manfred Uglorz brał czynny udział w ekumenicznym przekładzie Nowego Testamentu. Jest także autorem wielu cennych pozycji zarówno naukowych, jak też i popularno naukowych i to zarówno z biblistyki, jak również z historii Kościoła, z dogmatyki, etyki i z liturgiki (opracował i wydał dwa tomy Lekcjonarza, cztery części "proprium de tempore" do Agendy p.t. "Przed ołtarzem Pańskim" i Modlitewnik. Wydał kilka cennych książek naukowych z teologii, a w maszynopisie (w komputerze) posiada cały szereg bardzo cennych pozycji oczekujących na ewentualne wydanie (m. in. agendę, dogmatykę ewangelicką). Ks. prof. dr hab. Manfred Karol Uglorz nadal intensywnie pracuje naukowo.

Ostatnio w Internecie zaistniał poprzez własny blog pod adresem STRONY INTERNETOWEJ: www.teologiazywa.blox.pl
«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |