Biskup Szurman honorowym obywatelem Katowic

Proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach bp Tadeusz Szurman został honorowym obywatelem tego miasta, z którym związany jest od blisko 20 lat. Tytuł ten nadali mu w środę miejscy radni. Uroczystość wręczenia wyróżnienia zaplanowano na 10 stycznia.

Bp Szurman jest 17. honorowym obywatelem Katowic. Przyjętą jednogłośnie uchwałę o przyznaniu mu tego wyróżnienia zaproponował prezydent miasta Piotr Uszok. Jak mówił, od wielu lat współpracuje z duchownym i obserwuje jego aktywność - nie tylko w obszarze życia duchownego, ale też społecznego, kulturalnego i działalności charytatywnej. "Jestem pod wrażeniem jego aktywności" - zaznaczył prezydent.

Uszok przypomniał, że bp Szurman objął probostwo parafii w Katowicach w 1993 r., potem został również biskupem katowickim. "Ta świątynia Zmartwychwstania Pańskiego to nie tylko miejsce modlitwy, spotkania wiernych kościoła luterańskiego; jest to też świątynia sztuki - bardzo często to miejsce jest udostępniane na różne wydarzenia artystyczne" - akcentował Uszok. W kościele odbywają się m.in. koncerty; działa chór parafialny.

Prezydent podkreślił, że znana jest również aktywność wydawnicza i charytatywna biskupa Szurmana. "Ksiądz biskup bardzo też żyje miastem - tym, co się w mieście dzieje. Obserwuje zmiany i wspomaga przemiany tej naszej małej ojczyzny" - podkreślił Uszok.

Bp Szurman urodził się w 1954 r. w Simoradzu na Śląsku Cieszyńskim. Ordynowany na duchownego luterańskiego w 1978 r., był proboszczem parafii w Świętochłowicach i Rudzie Śląskiej-Wirku, administratorem parafii w Zabrzu; od 1993 r. jest proboszczem parafii katedralnej w Katowicach.

Posługiwał jako duszpasterz młodzieżowy diecezji katowickiej, był ogólnopolskim duszpasterzem młodzieży i przewodniczącym Komisji Młodzieżowej Polskiej Rady Ekumenicznej. Pełnił funkcję prezesa Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. W październiku 2001 r. został wybrany biskupem diecezji katowickiej; urząd objął w stycznia 2002 r. Z jego inicjatywy od 2004 r. osoby zasłużone w dziedzinie ekumenizmu, tolerancji i integracji europejskiej otrzymują nagrody - "Śląskie szmaragdy".

Od lat bp Szurman jest też zaangażowany w pielęgnowanie historii Katowic i pamięci o założycielach tego miasta. Od 2000 r. przy katowickiej parafii działa muzeum, w którego zbiorach starodruków jest np. Biblia Brzeska z XVI w. Dwa lata później z jego inicjatywy ustawiono obelisk upamiętniający zniszczony cmentarz ewangelicki. Biskup przeprowadził też gruntowny remont zabytkowego kościoła Zmartwychwstania Pańskiego, gdzie jest proboszczem. To najstarsza murowana budowla sakralna w Katowicach.

Przy katowickiej parafii ewangelicko-augsburskiej działa Ewangelicka Stacja Diakonijna "Słoneczna Kraina" oferująca bezpłatne konsultacje ze specjalistami, punkt wydawania używanej odzieży, wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego.

Bp Szurman jest autorem wielu artykułów z dziedziny teologii, spraw społecznych, historii. Wydał dwa tomiki poezji. Jest inicjatorem wielu przedsięwzięć kulturalnych i społecznych, za które wielokrotnie był nagradzany. Jest m.in. laureatem Nagrody im. Karola Miarki oraz katolickiej nagrody im. ks. Szramka.

Wśród honorowych obywateli Katowic są m.in. błogosławiony Jan Paweł II, b. premier Jerzy Buzek, biskupi Damian Zimoń, Szczepan Wesoły i Ignacy Jeż, kompozytorzy Wojciech Kilar i Henryk Mikołaj Górecki, reżyser Kazimierz Kutz, biegaczka Justyna Kowalczyk, lekarz prof. Kornel Gibiński oraz Natalia Piekarska-Poneta i Barbara Nowakowska z d. Galas, które w 1953 r., jako młode dziewczęta, publicznie sprzeciwiły się zmianie nazwy Katowic na Stalinogród.

«« | « | 1 | » | »»