Takie prawo jest nie do przyjęcia

Tak biskupi Anglii i Walii skomentowali ustawę o legalizacji tzw. małżeństw homoseksualnych.

Brytyjska ustawa rozciągając definicję małżeństwa również na pary homoseksualne zmienia prawo, które od wieków chroniło tę instytucję. Zrywa bowiem dotychczasowy związek prawny między małżeństwem a wzajemnym uzupełnianiem się płci. W jego centrum nie stoi już otwarcie się na rodzenie dzieci ani odpowiedzialność ojca i matki za ich wychowanie. Dlatego takie prawodawstwo jest dla Kościoła katolickiego z zasady nie do przyjęcia. Zwracają na to uwagę biskupi Anglii i Walii w oświadczeniu wydanym po podpisaniu przez królową kontrowersyjnej ustawy.

Katolicki episkopat przypomina, że niepokój budził już pośpiech, z jakim rząd naciskał na uchwalenie przez parlament ustawy o gejowskich „małżeństwach”. Biskupi są wdzięczni tym parlamentarzystom, którzy starali się wprowadzić do projektu poprawki w obronie wolności religijnej. Obawy budził zwłaszcza brak skutecznej ochrony Kościołów nie zgadzających się, by zawierały w nich małżeństwo osoby tej samej płci. Poprawki wniesione w Izbie Lordów ochronę tę wzmocniły. Episkopat wyraża też uznanie dla rządowej poprawki, według której nikogo, kto dyskutuje nad zasadnością „małżeństwa” osób tej samej płci, nie można oskarżać o szerzenie nienawiści do homoseksualistów. Jednak innych proponowanych poprawek nie przyjęto. W szczególności dotyczy to szkół wyznaniowych, którym nie zapewniono wyraźnie możliwości dalszego nauczania o małżeństwie zgodnie z własnymi przekonaniami religijnymi. Biskupi domagają się zachowania w tym względzie tradycyjnej w Wielkiej Brytanii wolności opinii.
 

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...

Reklama

 • Ajja
  19.07.2013 13:24
  Rok temu w okolicach katedry westminsterskiej spotkałam świeckich katolików w różnym wieku - od nastolatków do emerytów, różnych "opcji"(w tym ludzi zaangażowanych w działalność pro-life, tradycjonalistów spod szyldu FSSPX ale i innych), którzy zgodnie zbierali podpisy przeciw zmianie definicji małżeństwa i przeciw homomałżeństwom. Szkoda, że ten wysiłek nie przyniósł oczekiwanych efektów.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Reklama

  Reklama