Wszyscy jesteśmy Nazarejczykami!

Pod takim hasłem trwa w Madrycie organizowany przez CitizenGO Kongres na temat Prześladowań Chrześcijan. Biorą w nim udział m.in. najmłodsza córka Asii Bibi oraz mąż Asii - Ashiq Masih.

- Organizacja CitizenGo uznała, że świat robi zdecydowanie za mało, aby powstrzymać dramat chrześcijan – mówi Magdalena Korzekwa, menedżer kampanii w języku polskim. -  Chrześcijaństwo jest obecnie najbardziej prześladowaną religią na świecie. Tylko w XX w. zginęło za wiarę więcej chrześcijan niż w pozostałych wiekach trwania chrześcijaństwa. Uznaliśmy, że trzeba udzielić głosu reprezentantom chrześcijan, którzy, budząc się co rano, nie wiedzą, czy dożyją do wieczora.

Kongres jest też formą podziękowania chrześcijanom za ich postawę. Przedstawiciele CitizenGo przygotowali w 11 językach list pt. „Wszyscy jesteśmy Nazarejczykami”. Można podpisać go na stronie CitizenGo. Zostanie on wręczony przedstawicielom prześladowanych chrześcijan, którzy przyjechali do Madrytu.

Rodzina Asii Bibi przyjechała do Europy razem z Josephem Nadeemem, który opiekuje się nimi i pomaga w kontakcie z prawnikami i międzynarodowymi instytucjami. Oprócz nich, w kongresie wezmą udział m.in. patriarcha Antiochi Ignatius Ephrem Youssef III Younan, arcybiskup Kirkuku i Solimanii Yousif Thomas Mirki i arcybiskup Erbilu Bashar Matti Warda. Wbrew zapowiedziom, z powodu odmowy wydania wiz nie przyjechały Victoria i Monica, dziewczyny, którym udało się uciec po tym, jak zostały porwane przez islamistów z Boko Haram.

Na kongres zaproszeni zostali również pastor Edward Awabdeh, przewodniczący sojuszu Kościołów Ewangelicznych w Syrii i Libanie oraz biskupi z Nigerii: Joseph Daniami Bagobiri, biskup Kafanchanu oraz Oliver Dashe Doeme, biskup Maiduguri.

- Chcemy i musimy mówić światu o dramacie, jaki dzieje się na naszych oczach, żeby więcej ludzi zdało sobie sprawę z tej tragedii i żeby rządzący uczynili więcej dla powstrzymania tego zła, które spotyka chrześcijan. Wiemy, że prześladowani chrześcijanie chcą, żebyśmy mówili o nich – mówi Magdalena Korzekwa.

Kongresowi towarzyszą też liczne spotkania z politykami. Rodzina Asii Bibi odwiedziła parę dni temu Rzym. Tam, oprócz spotkania z papieżem Franciszkiem, spotkali się z politykami i włoskimi parlamentarzystami i prosili ich o interwencję w sprawie Asii Bibi i innych chrześcijan, którzy dzielą jej los.

«« | « | 1 | » | »»