Niemcy: katolicki udział w obchodach 500-lecia reformacji

Kościół katolicki weźmie udział w obchodach 500. rocznicy reformacji. Potwierdził to w oficjalnym liście do Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech przewodniczący episkopatu kard. Reinhard Marx.

Głównym wydarzeniem przypadającego w 2017 roku jubileuszu będzie ekumeniczna liturgia pokutna w Berlinie w II niedzielę Wielkiego Postu (11.03.2017).

List kard. Marxa jest odpowiedzią na zaproszenie Kościoła katolickiego na te obchody, skierowane przez przewodniczącego Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech. Bp Heinrich Bedford-Strohm stwierdził w nim, że na bazie „przełomowych impulsów Soboru Watykańskiego II oraz skrupulatnych teologicznych starań o wzajemne zrozumienie wyrosło zaufanie obu Kościołów do siebie nawzajem, które pozwala na wspólne upamiętnienie” reformacji. Przewodniczący Rady EKD zaznaczył, że jubileusz reformacji w 2017 r. nie ma być triumfem protestantów, tylko „świętem Chrystusa” i „przesłaniem o Bożej łasce”.

Odpowiadając na ten list kard. Marx napisał, że jest wdzięczny za to zaproszenie, które „w oczach episkopatu jest wyrazem dobrych wzajemnych relacji”. Zdaniem arcybiskupa Monachium „wspólne świadectwo o Jezusie Chrystusie jest w dzisiejszym społeczeństwie szczególnie potrzebne wielu szukającym orientacji”.

W jubileuszowym programie przewidziana jest m.in. wspólna pielgrzymka biskupów katolickich i ewangelickich do Ziemi Świętej jesienią 2016 r. i liturgia pokutna w roku 2017 w Berlinie w wigilię II niedzieli Wielkiego Postu. Na wrzesień 2017 r. zaplanowana jest też ekumeniczna liturgia Podwyższenia Krzyża Świętego oraz kilka konferencji tematycznych.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...

Reklama

 • ktoś
  02.07.2015 08:26
  Udział katolików w protestanckim świętowaniu schizmy uczynionej przez Lutra to tak jakby świętować rocznicę rozwodu. Hańba.
 • Ryszard D.
  03.07.2015 12:38

  A papiez Franciszek jeszcze nie zapowiedzial swojego udzialu ? ... pewnie razem z kard. Kasperem pracuja obecnie nad jakims triumfalnym przemowieniem na te radosna okolicznosc.

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Reklama

  Reklama