Rosja: napięcia po spotkaniu Cyryla z Papieżem

Spotkanie patriarchy moskiewskiego Cyryla z Papieżem Franciszkiem wywołało negatywny rezonans w niektórych kręgach rosyjskiego prawosławia.

Przed rozdmuchiwaniem antypatriarszych nastrojów przestrzegł przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolita wołokołamski Hilarion Ałfiejew.

Przeciwników zbliżenia prawosławno-katolickiego Hilarion Ałfiejew nazwał faryzeuszami. Chociaż akcja przeciwko działaniom Cyryla I ma zdaniem metropolity Hilariona charakter marginalny, to jednak postawa jednego z biskupów oraz jego popleczników duchownych i świeckich zaowocowała wysyłaniem do Cyryla I i urzędów patriarchatu listów protestacyjnych. Metropolita przypomniał, że głównym tematem poruszanym przez Papieża i patriarchę moskiewskiego była obrona prześladowanych chrześcijan, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie. Nakłanianie patriarchy do unikania spotkań, przeciwstawianie się aktywności Kościoła prawosławnego na forum społecznym doprowadzi rosyjskie prawosławie do izolacji. Dlatego tak jak wówczas, kiedy w związku ze zbliżającym się czerwcowym Soborem światowego prawosławia pojawiały się w niektórych rosyjskich kręgach prawosławnych głosy ostrzeżeń i protestów, metropolita Hilarion zdecydowanie przeciwstawił się tym opiniom, podobnie zareagował w przypadku krytyki  Cyryla I po jego spotkaniu z Franciszkiem.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...

Reklama

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Reklama

    Reklama