Szwajcaria: 60 lat Instytutu Ekumenicznego w Bossey

Instytut Ekumeniczny w Bossey koło Genewy obchodzi 60-lecie istnienia. To jedna z najważniejszych instytucji ekumenicznych, kształcących przyszłe siły kierownicze w Kościołach skupionych w Światowej Radzie Kościołów.

Przed kilkoma miesiącami 40 teologów rozpoczęło w tej "wyższej szkole ekumenicznej" nowy rok akademicki. Wszyscy mają już za sobą ukończone studia wyższe. W Instytucie mają okazję pogłębić wiedzę na temat ekumenizmu.

Od chwili założenia Instytut jest jedynym międzynarodowym centrum naukowym, które rozwija dialog Kościołów chrześcijańskich. Powołał go do życia w 1946 r. Wilhelm Visser't Hooft, pierwszy sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów. Pragnął w ten sposób przyczynić się do złagodzenia dramatycznych przeżyć spowodowanych w Europie przez drugą wojnę światową.

W pierwszych latach słuchaczami Instytutu były osoby, które przeżyły obozy koncentracyjne, byli żołnierze i członkowie ruchów oporu. Głównym celem kształcenia było wznowienie dialogu i procesu pojednania ekumenicznego. Instytut szybko zyskał miano "laboratorium ekumenicznego", goszczącego chrześcijan różnych obrządków, którzy wspólnie badają często trudne i kontrowersyjne problemy, wobec których stają Kościoły chrześcijańskie.

W tym roku gościnnym profesorem w Bossey będzie b. sekretarz generalny ŚRK, Konrad Raiser. Jak sam twierdzi, Instytut jest dla niego miejscem umożliwiającym dialog bez względu na podziały kościelne lub społeczne. - "Wolność, jaką gwarantuje Bossey, umożliwia studiującym pogłębianie problemów, z którymi stykają się Kościoły i wspólnoty kościelne" - uważa Raiser. - "Takie zaangażowanie jest szczególnie potrzebne w dzisiejszych czasach" - dodaje ewangelicki pastor.

Długa lista absolwentów Instytutu obejmuje biskupów, teologów, referentów ekumenicznych, a także osoby pełniące odpowiedzialne funkcje w życiu politycznym i społecznym na całym świecie. Jednym z nich jest ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I. W ciągu 60 lat w wykładach organizowanych przez Instytut uczestniczyło ponad 25 tysięcy osób należących do większości światowych wyznań.

Kierownik Instytutu, rumuński teolog prawosławny Ioan Sauca podkreśla, że poza normalnymi wykładami studenci uczestniczą także we wspólnych rozważaniach duchowych, które sami przygotowują i prowadzą. Jego zdaniem, duchowość znajduje centralne miejsce w studenckim życiu wspólnotowym. - "Mimo głęboko odczuwanych różnic, studiujący spotykają się jako autentyczna wspólnota nabożeństwa" - mówi Sauca.

«« | « | 1 | » | »»