Mały Katechizm dra Marcina Lutra

CZĘŚĆ III
OJCZE NASZ

jak go ojciec rodziny powinien w prostocie nauczać domowników.

Wstęp
Ojcze nasz, któryś jest w niebiesiech.
Co to znaczy?
Bóg chce nas tym zachęcić, abyśmy uwierzyli, iż jest prawdziwym Ojcem naszym, a my prawdziwymi dziećmi Jego, abyśmy śmiele i z wszelką ufnością prosili Go, jak kochane dzieci swego kochanego ojca.

Pierwsza prośba
Święć się Imię Twoje.
Co to znaczy?
Imię Boże jest wprawdzie samo przez się święte, lecz prosimy w tej modlitwie, aby i wśród nas było święte.
Jak się to dzieje?
Gdy Słowo Boże czysto i wiernie bywa nauczane, a my też święcie, jako dzieci Boże, według niego żyjemy, do czego nam dopomóż, kochany Ojcze w niebiesiech! Kto zaś inaczej naucza i żyje, aniżeli Słowo Boże uczy, ten znieważa wśród nas Imię Boże, od czego zachowaj nas, Ojcze niebieski!

Druga prośba
Przyjdź Królestwo Twoje.
Co to znaczy?
Królestwo Boże przychodzi wprawdzie samo przez się i bez prośby naszej, lecz prosimy w tej modlitwie, aby też do nas przyszło.
Jak to się dzieje?
Gdy Ojciec niebieski daje nam ducha Swego Świętego, tak iż za Jego łaską Słowu Jego świętemu wierzymy i bogobojnie żyjemy tu docześnie, a tam wiecznie.

Trzecia prośba
Bądź wola Twoja, jako w niebie, tak i na ziemi.
Co to znaczy?
Wola Boża dobra i łaskawa dzieje się wprawdzie i bez prośby naszej, lecz prosimy w tej modlitwie, aby się też wśród nas działa.
Jak się to dzieje?
Gdy Bóg łamie i udaremnia złą radę i wolę szatana, świata i ciała naszego, które nas od święcenia Imienia Bożego wstrzymują i Królestwu Jego przyjść nie dozwalają; przeciwnie, gdy nas umacnia i utrzymuje stale w Słowie Swym i w wierze, aż do końca życia naszego. To jest wola Jego dobra i łaskawa.

Czwarta prośba
Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj.
Co to znaczy?
Bóg daje chleb powszedni i bez prośby naszej nawet wszystkim złym ludziom, lecz prosimy go w tej modlitwie, aby nam dał to poznać i abyśmy z dziękczynieniem przyjmowali chleb nasz powszedni.
Co nazywamy chlebem powszednim?
Wszystko, co do wyżywienia ciała i zaspokojenia jego potrzeb należy, jako to: pokarm, napój, odzienie, obuwie, dom, gospodarstwo, rola, bydło, pieniądze, mienie, pobożne małżeństwo, pobożne dzieci, pobożni domownicy, pobożna i wierna zwierzchowność, dobry rząd, dobra pogoda, pokój, zdrowie, karność, uczciwość, dobrzy przyjaciele, wierni sąsiedzi i tym podobne.

Piąta prośba
I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom.
Co to znaczy?
Prosimy w tej modlitwie, aby nam Ojciec niebieski nie pamiętał grzechów naszych i dla nich nie odmawiał tego, o co Go prosimy, bośmy tego niegodni, o co prosimy, aniśmy na to nie zasłużyli; lecz aby nam wszystko z łaski dać raczył, gdyż codziennie wiele grzeszymy i tylko na karę zasługujemy. Przeto i my nawzajem serdecznie przebaczać i chętnie dobrze czynić będziemy tym, którzy przeciw nam zawinili.

Szósta prośba
I nie wódź nas na pokuszenie.
Co to znaczy?
Bóg nikogo wprawdzie nie kusi, lecz prosimy w tej modlitwie, aby nas Bóg raczył ustrzec i zachować, żeby nas szatan i ciało nasze nie oszukiwały ani też nie uwodziły w błędną wiarę, rozpacz i inne wielkie sromoty i występki, a gdybyśmy kuszeni byli, abyśmy ostatecznie przemogli i przy zwycięstwie się utrzymali.

Siódma prośba
Ale nas zbaw ode złego.
Co to znaczy?
Prosimy w tej modlitwie, jako w zebraniu całego pacierza, aby nas Ojciec niebieski wybawił od wszelkiego złego na ciele i na duszy, na mieniu i na sławie, a w końcu, gdy przyjdzie ostatnia nasza godzina, aby nas skonem błogosławionym obdarzył i w łasce z tego padołu płaczu do Siebie zabrał do nieba.

Zakończenie
Albowiem Twoje jest Królestwo i moc, i chwała na wieki. Amen.
Co znaczy Amen?
Że mam być pewien, iż prośby te są miłe Ojcu w niebiesiech i będą wysłuchane, gdyż On sam przykazał nam tak się modlić i przyrzekł, że nas wysłucha. Amen, Amen znaczy: Tak, tak, niech się tak stanie.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | » | »»