Do zobaczenia w Poznaniu

Z udziałem prawie 40 tys. osób z całego kontynentu w dniach 29 grudnia-2 stycznia odbywało się w Brukseli 31. Europejskie Spotkanie Młodych zorganizowane przez Wspólnotę z Taizé.

Przełożony Wspólnoty podkreślił, że „nasza modlitwa przyczynia się do tego, by Boża miłość znów połączyła wszystkich ludzi ponad pojawiającymi się nieustannie przeszkodami”. „Tak, Bóg wysłuchuje naszych modlitw, nawet jeśli nie wiemy, w jaki sposób” – zapewnił brat Alois, który część swego rozważania wygłosił po flamandzku.

Drugi dzień: ludzie Kościoła i politycy modlili się z młodzieżą

30 grudnia, w drugim dniu spotkania młodzi pielgrzymi zastanawiali się, jak wziąć odpowiedzialność za swoje życie. Pomocą w osobistych rozważaniach, a później w dyskusjach, służyły ewangeliczna opowieść o Zacheuszu i pierwszy fragment Listu z Kenii brata Aloisa, który otrzymał każdy uczestnik Spotkania.

Rano odbyły się spotkania modlitewne we wspólnotach parafialnych, goszczących poszczególne grupy. Bracia zaproponowali młodym, by zastanowili się, „jakie radości i wyzwania spotykamy w naszym życiu i jak przyjmować swoje życie jako dar”. Pielgrzymi zwracali uwagę na wielkie znaczenie wspólnych rozmów podejmowanych w czasie Spotkań. „Często przynoszą one zaskakujące odpowiedzi. Czasami wydaje nam się, że nie mamy o czym rozmawiać, że wszystko jest oczywiste, ale potem okazuje się zupełnie co innego” – powiedziała Kasia z Torunia.

Po południu młodzi przybyli do Brussels Expo, gdzie najpierw odmówiono wspólną modlitwę, a następnie rozpoczęły się warsztaty tematyczne. W tym roku dyskutowano m.in. nad tym, jak rozpoznać Boże wezwanie, spotkano się z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej oraz unijnymi komisarzami i eurodeputowanymi, a później zwiedzano stare miasto; wystąpiły też zespoły z Konga i Ameryki Południowej oraz odwiedzano ludzi pracujących w szpitalach.

Wieczorem młodzież powróciła na wspólną modlitwę na tereny targowe. Uczestniczyli w niej także m.in. królowa Belgów Fabiola, arcybiskup Brukseli kard. Godfried Danneeles, wiceprezydent Komisji Europejskiej Jacques Barrot i arcybiskup poznański Stanisław Gądecki.

Witając przybyłych br. Alois podziękował kardynałowi za gościnę. Przypomniał, że arcybiskupa Brukseli i założyciela Taizé, br. Rogera łączyła głęboka przyjaźń i nieraz rozmawiali oni o tym spotkaniu. „Dziękujemy również za objęcie tym zaproszeniem, od samego początku, chrześcijan innych wyznań. Cieszymy się, że są dziś wieczorem obecni tutaj razem przedstawiciele Kościołów prawosławnych, protestanckich i katolickiego” – mówił przeor Taizé.

Prymas Belgii zauważył, że „dziś wieczorem Bóg patrzy na nas i raduje się, widząc tę żywą przypowieść o nowej rodzinie ludzkiej, którą tworzymy. Czterdzieści tysięcy młodych złączonych w modlitwie, w ciszy i w pokoju serca. Tak, Bóg dziś wieczorem się uśmiecha”. Mówca wyraził przekonanie, że „dziś potrzeba nam zwłaszcza nadziei”. Na tym świecie jest zbyt dużo rozpaczy, dlatego „potrzeba nam Bożej nadziei, opartej na obietnicach, których gwarantem jest sam Bóg. Nadzieja jest jakby mięśniem sercowym naszej duszy, który nie dozna zawału” – powiedział kardynał.

Pod koniec modlitwy br. Alois nawiązał do niedawnego Synodu Biskupów w Rzymie, poświęconego Słowu Bożemu. Hierarchowie katoliccy wyrazili wówczas wielką troskę, by należycie uwydatnić znaczenie Pisma Świętego. „Oczywiście, nie zawsze łatwo jest czytać Biblię, znajdujemy w niej teksty, których nie rozumiemy” – zaznaczył zakonnik. Zachęcił, aby w jej lekturze dostrzec dwie drogi: pierwsza dotyczy tego, co znajduje się w samym sercu Biblii – miłość Boga i miłość bliźniego. Pismo jest opowieścią o Bożej wierności. Drugą drogą, prowadzącą do zrozumienia Biblii, jest odkrycie, iż Ewangelia mówi nam, że sam Chrystus jest Słowem Bożym – wyjaśnił przełożony Wspólnoty z Taizé.

Po spotkaniu kard. Danneels powiedział KAI, że zaprosił Taizé do Brukseli, bo chciał „odmłodzić tutejszy Kościół”, który jest już „w podeszłym wieku i ten strumień młodych, który tu przepływa dzięki spotkaniu europejskiemu organizowanemu przez wspólnotę braci z Taizé, może pomóc w odnalezieniu źródeł i odbudowaniu nadziei. Bo jeśli nie ma nadziei w ludzkim sercu, to serce zamiera”. „Nadzieja jest sercem, które ożywia każdy Kościół i pozwala dalej kroczyć” – stwierdził hierarcha.

32. Europejskie Spotkanie Młodych – w Poznaniu

Na zakończenie modlitwy wieczornej 31 grudnia brat Alois oznajmił wiadomość, na którą czekali z utęsknieniem szczególnie Polacy – kolejne Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się na przełomie obecnego i przyszłego roku w Poznaniu. Wszyscy przyjęli tę zapowiedź gromkimi brawami a ponad pół tysiąca poznaniaków, obecnych na modlitwie, wykrzyczało po poznańsku "no nie tej".

„To wielka radość dla miasta i całej archidiecezji” – powiedział KAI obecny na wieczornej modlitwie abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański. Zauważył, że po raz pierwszy takie spotkanie odbędzie się w Poznaniu, który w ten sposób na kilka dni „stanie się europejskim centrum młodzieży, przybywającej z przesłaniem pokoju i modlitwy”. „To będzie piękna wymiana darów. Z jednej strony nasza gościnność, z drugiej młodzi pokażą, że w nich jest nadzieja i że oni też niosą w sobie coś ważnego co może podnieść i zmobilizować poznaniaków i wielkopolan" – uważa abp Gądecki.

„To dla nas wspaniała wiadomość i wielka radość" – powiedziała Ela ze stolicy Wielkopolski. "Jeszcze nie do końca w to wierzę. Zdążyłam tylko zadzwonić do mamy a ona od razu powiedziała, że za rok na pewno przyjmiemy pielgrzymów" – dodała. "Takie chwile jak ta to potwierdzenie tego, że marzenia się spełniają, czasami tylko trzeba cierpliwie poczekać” – powiedział Maciek z Poznania. Zaznaczył, że na tę wiadomość czekał 16 lat „i warto było".

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |