Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

W połowie maja rusza 29. edycja Międzynarodowego Festiwalu „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej 2010”.

Imprezę zainauguruje koncert laureatów ubiegłorocznej edycji, a zakończą koncerty galowe w Hajnówce i Białymstoku. W przesłuchaniach festiwalowych, trwających pięć dni zaprezentują się chóry zawodowe, amatorskie, dziecięce, młodzieżowe, akademickie, parafialne miejskie i wiejskie.

W tegorocznym festiwalu swoje uczestnictwo zadeklarowało 40 chórów z Polski i zagranicy, m.in. Armenii, Grecji, Serbii, Bułgarii, Rumunii, Węgier, Słowacji, Czech, Rosji, Ukrainy, Białorusi. Innowacyjnością festiwalu będzie połączenie tradycji z nowoczesnością poprzez występy młodego pokolenia muzyków, często mających swój debiut w wykonywaniu utworów o tematyce cerkiewnej.

Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej organizowany jest już od prawie trzech dekad. Początki festiwalu sięgają roku 1981 i serii koncertów pod szyldem Dni Muzyki Cerkiewnej, które powołano do życia z błogosławieństwa poprzedniego prawosławnego metropolity Bazylego (Doroszkiewicza) przez Hajnowski Dom Kultury i Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny. Początkowo festiwal miał formułę przeglądu kolędniczego, następnie przekształcając się w Ogólnopolskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Nazwa festiwalu w ciągu tych wielu lat ciągle ewoluowała ostatecznie jednak od 2002 roku pozostając przy pierwotnej nazwie Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.

Festiwal organizowany jest przez Społeczny Komitet Organizacyjny i stowarzyszenie „Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej”, skupiający przedstawicieli organizacji samorządowych, cerkiewnych i innych. Patronat nad imprezą od wielu lat sprawował prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

MF HDMC jest imprezą cykliczną, organizowaną zawsze w miesiącu maju w soborze św. Trójcy w Hajnówce i trwa cały tydzień. Każdego roku gości ponad tysiąc śpiewaków z czterdziestu chórów krajowych jaki i zagranicznych. Występy poszczególnych chórów ocenia międzynarodowe jury w kategoriach: chóry parafialne wiejskie, chóry parafialne miejskie, chóry inne, chóry akademickie, chóry dziecięco-młodzieżowe. W przesłuchaniach biorą udział chóry amatorskie, zawodowe, świeckie, parafialne, bez względu na wiarę i narodowość. Międzynarodowy Festiwal to także koncerty towarzyszące organizowane w dużych miastach Polski min. w Warszawie, Płocku, Lublinie i Białymstoku. W tym roku, podobnie jak ubiegłym koncert muzyki cerkiewnej będzie miał miejsce w bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie.

Począwszy od roku 2005 w szatach niezwykłej scenerii jaką stworzyła natura, w samym sercu Puszczy Białowieskiej, w starej żwirowni obok ośrodka Jagiellońskie. Organizowany jest koncert plenerowy. Po zmroku wśród blasku lśniących płomyków dziesiątek lampionów rozbrzmiewają przepiękne soprany, alty, tenory i basy światowej sławy wykonawców. W przeciągu wielu lat w składzie jury zasiadali światowej sławy eksperci w dziedzinie muzyki cerkiewnej.

Cena biletów na koncert galowy to 20 zł.

«« | « | 1 | » | »»