Łaskawy

Pytasz, co to znaczy, że Bóg jest łaskawy? Właściwie jest to pytanie o prawdziwe oblicze Boga.

Jaki jest Bóg? Z pewnością miłosierny i łaskawy, dlatego znosi nasze odstępstwa, wrogość, upadki, grzech. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie znaczenie ma dla ciebie to, że Bóg jest łaskawy? Dla mnie szczególnego znaczenia nabiera Boża łaska wtedy, gdy staram się żyć najlepiej jak potrafię, a mi po prostu nie wychodzi. Gdy, mówiąc biblijnym językiem, upadam i wtedy, gdy potrzebuję przebaczenia. Gdy brak w moim życiu skruchy i żalu, gdy nie szukam Bożego przebaczenia, a jednak chcę, by mi przebaczono. Szukam jakichś źródeł, które pozwoliłyby mi na to przebaczenie zasłużyć. Gdy zawinię wobec żony, staram się uczynić coś, co ułatwiłoby jej mi przebaczyć. Taką samą zasadę stosuję w stosunku do Pana Boga. Lecz czy ma ona tutaj rację bytu? W naszej ludzkiej psychice na pewno tak. Lecz gdy uświadamiamy sobie, że Bóg jest Święty, żaden nasz czyn nie jest należnym zadośćuczynieniem, a poza tym ledwo "zadość uczynimy za jeden grzech, już popełniamy następne".

Pytasz, czy możemy liczyć na Bożą pomoc? Odpowiadając na to pytanie, podam drugi powód, dlaczego potrzebujemy Bożej łaski. Drugim powodem są Jego własne słowa: Albowiem zapłatą za grzech jest śmierć, lecz darem łaski Bożej jest żywot wieczny w Chrystusie Jezusie, Panu naszym (Rz 6,23). Albowiem łaską zbawieni jesteście przez wiarę i to nie z was: Boży to dar; nie z uczynków, aby się kto nie chlubił (Ef 2,8-9). Tak więc widzisz, drogi Przyjacielu, że to jest Jego plan i zapewnienie, że człowiek może być zbawiony tylko przez Jego łaskę.

Dlatego, Przyjacielu, musimy nauczyć się żyć, opierając się wyłącznie na Bożej łasce, tzn. ufając, że jeżeli wyznajemy grzechy, to On bez żadnych warunków wstępnych nam przebaczy. Potrzebujemy łaski w codziennym życiu. Potrzebujemy Bożej łaski, gdy myślimy o zbawieniu i to co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, tak jak pisałem ci już wcześniej, nie potrafimy poradzić sobie ze spełnianiem dobrych uczynków w każdej chwili dnia. Jest to jarzmo, które bierzemy na siebie, ale którego nie potrafimy unieść. Im bardziej się staramy, tym bardziej czujemy, jak przegrywamy. Im bardziej świadomie próbujemy podołać Bożym wymaganiom świętego postępowania, tym bardziej doświadczamy swojej niemocy. Gdybyś próbował w ten sposób żyć, to w konsekwencji musiałbyś w wielkim strachu uciekać przed Bogiem. Tylko, że przed Bogiem nie da się nigdzie uciec. Nie ma miejsca, w którym nie ma Boga. Nie ma także ucieczki w śmierć, bo wszak po niej musimy stanąć przed Jego obliczem. Ponieważ nie ma ani jednego sprawiedliwego i wszyscy zgrzeszyli, oznacza to, że nie możemy drogą wypełnienia zakonu osiągnąć zbawienia. Ta próba jest jednak niezwykle cenna. Pozwala nam osobiście przekonać się o swojej niemocy, słabości, kruchości. Doprowadza nas do sytuacji, w której coraz wyraźniej zdajemy sobie sprawę ze swej beznadziejnej sytuacji i potrzeby pomocy "z zewnątrz". To tak, jak z człowiekiem, który wpadł do głębokiego dołu. W pierwszej chwili, gdy się w nim znalazł, był nawet zadowolony: "O, jakie ciekawe miejsce, nowe doświadczenie. Będę mógł opowiedzieć przyjaciołom, jak z tego dołu potrafiłem się wydostać". Gdy jednak podjął pierwszą próbę wyjścia, doszedł do wniosku, że musi się jednak bardziej postarać. Po kolejnej próbie zaczął rozumieć, że nie chodzi tutaj o przygodę, lecz że stawką stało się jego życie. Sprawa jest o wiele poważniejsza niż tylko zdobycie kolejnego doświadczenia. Każda kolejna próba była coraz cięższa, aż w końcu człowiek ten odkrył prawdę: "Potrzebuję pomocy z zewnątrz". I jedynym słusznym postępowaniem w tej sytuacji było wzywanie pomocy.

Pytasz, jak zdefiniować łaskę? Myślę, że można powiedzieć, że łaska to coś, co otrzymujemy, choć zupełnie na to nie zasługujemy. W przeciwieństwie do miłosierdzia, w którym nie otrzymujemy, tego na co zasłużyliśmy. Masz wątpliwości czy łaska dotyczy wszystkich? Przypomnij sobie, jak wiele mówiliśmy na temat tego, jaki jest Bóg i na temat Jego miłości. Skoro On jest niezmienny w kochaniu, skoro sadząc, nadal będzie kochał także tych, którzy będą potępieni - to logiczne jest, że łaską chce obdarzyć wszystkich. Chce, aby wszyscy doszli do poznania prawdy i zostali zbawieni. Bóg jest łaskawy.

Nie potrafię lepiej odpowiedzieć ci na pytanie, co oznacza dla mnie, że Bóg jest łaskawy. Sadzę jednak, że niepotrzebne będą moje słowa, jeżeli sam spróbujesz porozmawiać z Bogiem na ten temat. Pytasz, jak masz to zrobić? Po prostu zapytaj Go o to w modlitwie. Mogę cię zapewnić, że odpowie.

Artykuł pochodzi z kwartalnika "Warto" wydawanego przez Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko Augsburskiego w RP

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |