Modlitewny "shockwave" za Egipt

kab; Open Doors

publikacja 02.03.2012 14:09

Sytuacja w Egipcie dla chrześcijan z każdym rokiem staje się coraz trudniejsza! - ocenia Open Doors. W Światowym Indeksie Prześladowań na rok 2012, sporządzonym przez tą ponadwyznaniową organizację niosącą pomoc prześladowanym chrześcijanom, Egipt zajął 15. miejsce.

Modlitewny "shockwave" za Egipt

2 marca z inicjatywy Open Doors ruszyła kolejna edycja  międzynarodowej kampanii modlitewnej Shockwave.

- W tym roku Open Doors chce stanąć po stronie prześladowanych chrześcijan z Egiptu. Są mniejszością w islamskim świecie. Zdominowani, wykluczeni, stanowiący drugą kategorię obywateli kraju piramid - informują organizatorzy (zobacz też: Komentarz dr Tomasza M. Korczyńskiego, eksperta Open Doors)

Wg danych Open Doors od czasu upadku reżimu prezydenta Mubaraka w 2011 r. kraj opuściło już ponad 100 tys. chrześcijan. Współpracownicy Open Doors odwiedzający Egipt otrzymali od wiernych z Egiptu następujący apel: „Dziękujemy, że jesteście tu z nami. To potężne umocnienie dla nas. Prosimy módlcie się za nas i zachęcajcie do tego innych chrześcijan z Zachodu. Potrzebujemy Waszej modlitwy. W tym trudnym rozdziale naszej historii musimy przejść to wszystko razem. Prosimy, nie zapominajcie o nas. Nie zostawiajcie nas samych”.

Open Doors zwraca uwagę, iż„arabska wiosna" tylko pogorszyła ich sytuację. "Chrześcijanie z Egiptu potrzebują zdecydowanego głosu, dlatego Open Doors wstawia się za nimi u Boga i odważnie stoi po ich stronie. Ogólnoświatowa kampania modlitewna Shockwave ma im pokazać, że nie zostali sami, nie zostali zapomniani".

W tym samym czasie, razem z chrześcijanami z Europy i innych państw świata (m.in. z Filipin, Indonezji czy Korei Południowej) będą się także modlić młodzi chrześcijanie z Egiptu.

Jak to działa w praktyce?

"Niektórzy modlą się w nocy, inni w dzień, wiele osób w grupach, inni pojedynczo. Niektórzy dołączają post. Tak jak nie ma żadnych reguł do prowadzenia rozmowy z Panem Bogiem, tak i Open Doors nie narzuca żadnych zasad dla modlitwy! Sam decydujesz jak się będziesz wstawiać u Boga za prześladowanymi chrześcijanami z Egiptu" zachęca Open Doors.

Więcej na temat Shockwave: http://www.odshockwave.org/

Open Doors działa od 1955 r. i realizuje swoją misję w 50. krajach prześladowań chrześcijan. Organizacja wspiera duchowo i materialnie prześladowanych wyznawców Chrystusa, dostarcza Biblię, chrześcijańską literaturę, prowadzi kursy i projekty samopomocowe, dodaje otuchy więźniom, pomaga rodzinom zamordowanych męczenników. Open Doors informuje również opinię publiczną o prześladowaniach chrześcijan w XXI wieku, prowadzi wykłady, wydaje publikacje, zachęca do modlitwy za dotkniętych prześladowaniami.

Każdego roku Open Doors publikuje Światowy Indeks Prześladowań, w którym ukazuje 50. krajów należących do największych prześladowców wyznawców Jezusa Chrystusa.

Strona organizacji: www.opendoors.pl

Komentarz dr Tomasza M. Korczyńskiego, eksperta Open Doors

Egipt potrzebuje naszej wspólnej, aktywnej modlitwy! Ogólnoświatowa kampania modlitewna Shockwave Open Doors zachęca do tego wszystkich chrześcijan. W tym roku zajmujemy się szczególnie Egiptem, ponieważ w tym kraju wciąż mieszka największa liczba chrześcijan, a tak zwana „arabska wiosna”, która przetoczyła się przez Afrykę Północną oraz Bliski Wschód okazała się ostatecznie „arabską zimą”, co w Egipcie jest najbardziej widoczne i co najbardziej odczuli chrześcijanie, będący w mniejszości, traktowani przez państwo jako obywatele drugiej kategorii. Sytuacja w Egipcie, gdzie znajduje się największa mniejszość chrześcijańska w świecie islamu, około od 10 do 15 mln, pokazuje w jaki sposób, rewolucyjne hasła wymalowane na sztandarach młodych ludzi z placu Tahrir, kroczących ramię w ramię, niezależnie od ich religii i wyznania: „Wolność, Równość, Braterstwo”, z biegiem czasu, przemieniły się stopniowo w „Allachu Akbar” (Allach jest wielki). Wszelkie złudzenia zniknęły dn. 9 października 2011 r., a więc już po obaleniu prezydenta Mubaraka, gdy rządy w Egipcie przejęła junta gen. Tantawiego. W niedzielę w Kairze, wojsko, które dotychczas nigdy nie strzelało do cywilów, rozjechało czołgami pokojową demonstrację chrześcijańskich Koptów, zabijając 28 młodych chrześcijan. To tragiczne wydarzenie nazwano „Masakrą w Maspero” i nie było wybrykiem fanatyków, ale przemyślaną akcją wojska, rządzących i mediów egipskich skierowaną wobec chrześcijan. Aby ukazać jeszcze bardziej antychrześcijańską kampanię w Egipcie, należy wspomnieć, że przed sądem postawiono niewinnych księży koptyjskich, a winni tej rzezi oficerowie i żołnierze są na wolności (Open Doors informowało opinię publiczną w Polsce na temat tego nieuczciwego procesu w dn. 13 lutego br. na swojej stronie internetowej). A potem, w listopadzie ubiegłego roku, było już wszystko jasne, w którym kierunku rozwinęła się tzw. „arabska wiosna” w Egipcie. Wybory wygrali fundamentaliści z Bractwa Muzułmańskiego oraz fanatycy związani z ruchem salafitów. Tymczasowa konstytucja uznała islam jako religię państwową, a szariat (prawo koraniczne) prawem powszechnym. Egipt odzwierciedla również rzeczywistość chrześcijan we wszystkich krajach islamu. Regres i pogorszenie się ich sytuacji obrazuje dodatkowo Światowy Indeks Prześladowań 2012 Open Doors, czyli coroczna lista, która przedstawia sytuację chrześcijan w 50. krajach brutalnych prześladowań chrześcijan. Rok wcześniej, w 2011 r. Egipt znajdował się na 19. miejscu listy Open Doors, w 2012 r. już na 15. W 2010 r. zajmował 20. miejsce.