Wielki Piątek u luteran na Śląsku Cieszyńskim

PAP |

publikacja 06.04.2012 10:02

Wielki Piątek jest najważniejszym świętem w roku liturgicznym dla chrześcijan z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Na Śląsku Cieszyńskim, gdzie mieszka ponad połowa polskich luteran, wierni wezmą udział w podniosłych nabożeństwach połączonych z komunią.

Wielki Piątek u luteran na Śląsku Cieszyńskim Henryk Przondziono/GN Zbawienie przyszło przez krzyż...

"Wielki Piątek jest ważny ze względu na luterańską teologię krzyża. Jezus umiera za grzechy każdego człowieka. Bez tej ofiary chrześcijaństwo traci sens. Podobnie jak bez zmartwychwstania, które wspominamy w Niedzielę Wielkanocną. Śmierć Jezusa i zbliżenie Boga do człowieka, które następuje w krzyżu, sprawia jednak, że Wielki Piątek jest w centrum; dlatego to święto jest tak ważne" - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik Kościoła luterańskiego ksiądz Wojciech Pracki.

W luterańskich świątyniach odprawiane są w Wielki Piątek dwa nabożeństwa. Wierni będą wspominać zawarte przez śmierć Chrystusa na krzyżu przymierze pomiędzy Bogiem i człowiekiem. Podczas nich wierni wysłuchają wyjątków z historii męki i śmierci Zbawiciela. Czytana lub śpiewana będzie "Improperia" ("Ludu mój, cóżem ci uczynił?") oraz "Trishagion" ("Święty Boże, Święty Mocny").

Do tradycji ewangelickiej należy gremialne i rodzinne - w powadze, ciszy i skupieniu - przystępowanie w tym dniu do komunii, która udzielana jest pod postacią chleba i wina.

W nabożeństwach wielkopiątkowych uczestniczy szczególnie dużo wiernych; kościoły są pełne. Na nabożeństwa nie wezwały ich dzwony, które w Wielki Czwartek, po nabożeństwie odprawianym na pamiątkę ustanowienia sakramentów świętych, zamilkły aż do Niedzieli Zmartwychwstania. W niektórych kościołach zamilkną także organy, a pieśni śpiewane będą a capella. Liturgia będzie żałobna. Na ołtarzu i kazalnicy dominuje czerń, symbol śmierci i żałoby. Krzyż ołtarzowy jest na znak żałoby przesłonięty kirem.

W kościołach zbierana będzie ofiara wielkopostna na działalność diakonijną. W Wielki Piątek luteranie poszczą.

Wielki Piątek jest dla luteran dniem ustawowo wolnym od pracy. "Na Śląsku Cieszyńskim, gdzie odsetek ewangelików w społeczeństwie jest większy, wierni dość często nie przychodzą do pracy. W diasporze często zwycięża obawa o pracę. Luteranie znacznie rzadziej korzystają z tego przywileju" - powiedział ksiądz Pracki.

W Polsce żyje około 74 tys. luteran, z czego około połowa na Śląsku Cieszyńskim. Diecezja Cieszyńska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego jest najliczniejsza w Polsce. Na świecie jest ponad 70 mln luteran.