Patrzmy na siebie z miłością

mk

publikacja 18.01.2015 13:39

Liturgią świętą w cerkwi prawosławnej rozpoczął się w Krakowie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Patrzmy na siebie z miłością Miłosz Kluba /Foto Gość Ze względu na przypadającą dzisiaj Wigilię Chrztu Pańskiego, podczas liturgii poświęcona została woda

Przewodniczący nabożeństwu ks. Jarosław Antosiuk, proboszcz prawosławnej parafii Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie, przekonywał, że trzeba spojrzeć na na los chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Wtedy odpowiedź na pytanie, czy jedność jest potrzebna, może być tylko jedna.

- Potrzeba jedności, potrzeba budowania miłości między ludźmi. Nie trzeba zlewać się w jedno, ale trzeba mieć wzajemny szacunek i miłość do drugiego człowieka - mówił. - Bóg w swoich przykazaniach pozostawia nie pozostawia innej drogi. Tylko my po ludzku o tym zapominamy - dodał.

- Dzisiejszy dzień ma rozpocząć cykl modlitw o jedność nas samych - chrześcijan. Niestety, jesteśmy mocno podzieleni i potrzeba nam samym się pogodzić, żeby do tej zgody namawiać innych - zachęcał kapłan.

Hasłem tegorocznego, trwającego od 18 do 25 stycznia, cyklu nabożeństw ekumenicznych są słowa z ewangelii wg św. Jana: "Jezus rzekł do Samarytanki: »Daj mi pić!«".

Komentując ten fragment ks. Paweł Kubani, proboszcz sąsiadującej z cerkwią parafii Świętego Krzyża, tłumaczył: - Pan Jezus mówi o życiu wiecznym. W Kościele mamy ten dar, tę wodę życia - są nią Eucharystia, Słowo Boże. Jesteśmy szczęśliwi, że my, chrześcijanie,  mamy ten wielki dar, który od niego otrzymaliśmy. I mimo podziałów musimy na to patrzeć w ten sposób - że mamy wodę życia - przypominał.

Również on nawiązał do trwających prześladowań chrześcijan. - Chyba idą takie czasy, że będziemy musieli trzymać się razem i wspólnie dawać świadectwo o Chrystusie. Wielu chrześcijan ginie dzisiaj w Afryce. Nikt się ich nie pyta, czy są protestantami, katolikami, prawosławnymi. Jeżeli wierzą w Chrystusa, to muszą nawet oddać życie - mówił ks. P Kubani.

- Dlatego módlmy się, żebyśmy patrzyli na siebie z miłością, żebyśmy byli jedno, bo tak nas prosił Chrystus - zachęcał.

Spotkania i wspólne nabożeństwa w ramach rozpoczętego w niedzielę Tygodnia Modlitw potrwają do 25 stycznia (szczegółowy program poniżej). Organizatorami krakowskich obchodów są instytut Teologii Fundamentalnej, Ekumenii i Dialogu UPJPII, Duszpasterstwo Ekumeniczne Archidiecezji Krakowskiej i Krakowski Oddział Polskiej Rady Ekumenicznej.


Program nabożeństw ekumenicznych w Krakowie:

Niedziela, 18 stycznia

  • w kościele Świętego Krzyża (ul. Świętego Krzyża 23, godz. 18) - z udziałem przedstawicieli Kościoła Prawosławnego

Poniedziałek, 19 stycznia

  • w kościele św. Floriana (ul. Warszawska 1 c, godz. 18) - z udziałem przedstawicieli Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego
  • w kościele św. Szczepana (ul. Sienkiewicza 19, godz. 18) - z udziałem przedstawicieli Kościoła Polskokatolickiego

Wtorek, 20 stycznia

  • w kaplicy Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego (ul. Długa 3, godz. 17)

Środa, 21 stycznia

  • w kościele ewangelicko-augsburskim św. Marcina (ul. Grodzka 56, godz. 17)

Piątek, 23 stycznia

  • w kościele polskokatolickim (ul. Miechowity 19, godz. 17)

Uroczyste zakończenie Tygodnia Modlitw o  Jedność Chrześcijan

  • Niedziela - 25 stycznia, godz. 17
  • Msza święta i nabożeństwo ekumeniczne pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza
  • bazylika Ojców Dominikanów (ul. Stolarska 12)

Wydarzenia towarzyszące:

  • Niedziela, 25 stycznia, 18.45 - spotkanie Net For God połączone z projekcją filmu „Cud zjednoczenia już się rozpoczął” (klasztor Dominikanów, ul. Stolarska 12)
  • Czwartek 22 stycznia, godz. 18 - „Słowo Boże łączy” - rozmawiają Dominika Kozłowska, red. nacz. miesięcznika „Znak”, i ks. Roman Pracki, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Krakowie (Klub Inteligencji Katolickiej, ul. Sienna 5, I p.)