Różaniec Foleya

Edward Kabiesz

GN 4/2021 |

publikacja 28.01.2021 00:00

James Foley siłę do przetrwania w niewoli czerpał z modlitwy.

James Foley został zamorodowany  przez terrorystę z ISIS   22 sierpnia 2014 r. Newscom /pap James Foley został zamorodowany przez terrorystę z ISIS 22 sierpnia 2014 r.

Pogrążeni w żałobie bliscy Jamesa Foleya nie mogli uwierzyć, słysząc głos papieża Franciszka w słuchawce telefonu. Ojciec Święty rozmawiał z kilkoma członkami rodziny, składając im kondolencje z powodu śmierci ich syna, ale na tym się nie skończyło. Rozmowa trwała długo i, jak później powiedział o. Ciro Benedettini, zastępca dyrektora biura prasowego Watykanu, Franciszek „był szczególnie poruszony wiarą matki zmarłego dziennikarza”. „To tym bardziej ważne, że papież stracił w tym czasie trzech członków swojej rodziny, którzy zginęli w wypadku samochodowym” – mówiła Diane Foley, matka Jamesa, w programie dla stacji NBC dzień po rozmowie. – Znalazł dla nas czas, chociaż sam był pogrążony w smutku.

Pierwsze uwięzienie

Rozmowa z papieżem odbyła się 22 sierpnia 2014 r., a trzy dni wcześniej w internecie pojawił się przerażający film przedstawiający dekapitację Jamesa Foleya dokonaną przez bandytów z tzw. Państwa Islamskiego. Foley był niezależnym dziennikarzem, który dokumentował wydarzenia rozgrywające się w niebezpiecznych zakątkach świata. Jego śmierć przez wiele dni zajmowała czołowe miejsca w przekazach medialnych. Prasa i stacje telewizyjne opisywały jego działalność, akcentując najczęściej sensacyjne aspekty tej historii. Mało znany jest fakt, że Foley był głęboko wierzącym katolikiem, a szczególne miejsce w jego sercu zajmowała modlitwa różańcowa.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.