• ksad
    17.01.2013 07:43
    Według mojej oceny - nie zależy nam na jedności. Z dwóch zasadniczych powodów: dla Kościoła Katolickiego jedność zawsze będzie powrotem do Rzymu (mimo wielu złagodzeń tej formuły, ale tylko słownej), a dla protestantów jedność to pozbawienie ich tożsamości wyznaniowej. Jedynie prawosławie - to drugie płuco - zrosnąć się może kiedyś z płucem zachodnim. Ale czy ludzka pycha na to pozwoli...? / Tu MUSI zadziałać Duch Pana. Problem w tym, że Bóg liczy się z naszą wolnością.
  • Ajja
    17.01.2013 08:02

    A Kodeks Prawa Kanonicznego na to:


    § 1. Wśród różnych form przepowiadania szczególne miejsce zajmuje homilia. Stanowi ona część samej liturgii i jest zarezerwowana kapłanowi lub diakonowi. [...]"

    Protestancki pastor nie jest ani kapłanem, ani diakonem.


    Z instrukcji Redemptionis Sacramentum:
    64. Homilię, która ma miejsce w trakcie sprawowania Mszy świętej i jest częścią samej liturgii, „winien z zasady głosić kapłan celebrujący. Może on ją zlecić kapłanowi koncelebrującemu lub niekiedy, zależnie od okoliczności, także diakonowi, nigdy zaś osobie świeckiej. W szczególnych przypadkach i ze słusznej przyczyny homilię może wygłosić także biskup lub prezbiter, który uczestniczy w celebracji, choć nie może koncelebrować”.

    65. Należy pamiętać, iż w myśl zapisu kan. 767 § 1 wszelkie wcześniejsze przepisy, które dopuszczały wiernych nie wyświęconych do wygłaszania homilii w czasie celebracji eucharystycznej uznaje się za zniesione. Owo dopuszczenie zostaje cofnięte, tak że nie może być przywrócone mocą żadnego zwyczaju.

    66. Zakaz dopuszczania świeckich do głoszenia homilii podczas celebracji Mszy świętej odnosi się również do alumnów seminariów, studentów teologii i tych, którzy podjęli się zadania, jak się określa, „asystentów duszpasterskich”, nie wyłączając również wszelkich innych grup, ruchów, wspólnot lub stowarzyszeń świeckich.
    [...]Instrukcję tę, opracowaną na polecenie Ojca świętego Jana Pawła II przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w porozumieniu z Kongregacją Nauki Wiary, tenże Papież zatwierdził dnia 19 marca 2004 roku, w uroczystość świętego Józefa, oraz nakazał ją wydać, aby niezwłocznie była zachowywana przez wszystkich, do których jest skierowana".

    ====

    Wobec powyższego proszę portal wiara.pl o zaprzestanie promowania naruszeń powyższych przepisów, jakim jest głoszenie homilii przez osoby nie będące ani kapłanami, ani diakonami. Jak dotąd żadna z kurii nie zdołała odnaleźć pozwolenia na to nadużycie.

    • Andrzej_Macura
      17.01.2013 10:38
      Andrzej_Macura

      W prawie kanonicznym, w kanonie 766, a więc przed kanonem 767 § 1, który pani podała (nie zaznaczając który to kanon, tylko paragraf więc jak sądzę nie bardzo jest Pani z tym dokumentem obeznana) napisano:

      "Świeckich można dopuścić do przepowiadania w kościele lub kaplicy, jeśli w określonych okolicznościach domaga się tego konieczność albo gdy to w szczególnych wypadkach zaleca pożytek, zgodnie z przepisami wydanymi przez Konferencję Episkopatu i z zachowaniem przepisu kan. 767, § 1".

      Można więc czy nie można? Sęk w tym, że kanon 767 reguluje sprawę głoszenia Słowa Bożego podczas Eucharystii. Co zresztą wyraźnie zaznaczono w cytowanych przez Panią fragmentach Redeptionis Sacramentum. Tymczasem w tekście chodziło o głoszenie Słowa Bożego w ramach nabożeństw ekumenicznych. Nie Eucharystii. 

      Prosiłbym więc bardzo, by nie robić czytelnikom wody z mózgu.

      • Ajja
        17.01.2013 10:57

        Woda z mózgu?
        To, że nie napisano, w jakiej formie będą te "nabożeństwa" nie znaczy, że nie będzie Mszy. Praktyka wykazuje, że tak właśnie bywa:
        http://olsztyn.gosc.pl/doc/1423389.Chrzest-jest-fundamentem

        (Wiem, nie ta diecezja, ale jest sygnałem, jak wygląda realizacja podobnych imprez). W kościele pw. św. Franciszka z Asyżu w olsztyńskim Kortowie odbyło się nabożeństwo ekumeniczne w ramach zbliżającego się Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
        Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Jacek Jezierski[...]
        Homilię wygłosił ks. Szymon Czembor, proboszcz ewangelickiej parafii w Szczytnie. [...]

        Ale kto by się tam przejmował przepisami...

        Cytowany fragment instrukcji Redemptionis Sacramentum też pan zaneguje?

        Czy to, że warszawska Kuria nie potrafiła dotąd wskazać pozwolenia, na które się powoływała w tłumaczeniach nie daje panu do myślenia?

        Mam nadzieję, że katolicy zaangażowani w organizację tych Dni nie dopuszczą do łamania przepisów.

      • Ajja
        18.01.2013 07:48

         "Wśród różnych form przepowiadania szczególne miejsce zajmuje homilia. Stanowi ona część samej liturgii i jest zarezerwowana kapłanowi lub diakonowi".

        W programie tych nabożeństw(które to "nabożeństwa ekumeniczne", jak wykazuje praktyka, nader często przybierają formę Mszy św.)wyraźnie zaznaczono, że pastor X czy Y wygłosi HOMILIĘ. Nie będzie to więc jakaś inna forma przepowiadania, do której można by odnieść cytowany przez pana kanon 766, a konkretnie HOMILIA. Co do której zakazane jest wyraźnie, żeby głosiła ją osoba, która nie jest ani kapłanem, ani diakonem. Kanon 767 wskazuje, że są różne formy przepowiadania i ustosunkowuje się kategorycznie do jednej z nich(HOMILII).

Dyskusja zakończona.