Rosja nie może być wasalem

Patriarcha Cyryl odwiedził zakłady zbrojeniowe produkujące myśliwce.

Od stanu naszej duszy zależy, jak pracujemy i jakie mamy wyniki – powiedział patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl w zakładach lotniczych im. Jurija Gagarina w Komsomolsku nad Amurem. Na pamiątkę wizyty w tym miejscu otrzymał on od załogi model najnowszego myśliwca wojskowego Su-35. W dniach 13-16 września zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) odwiedził trzy eparchie (diecezje) rosyjskiego Dalekiego Wschodu: chabarowską, birobidżańską i amurską.

Podczas pobytu w jednej z hal zakładu, wytwarzającego m.in. samoloty wojskowe, Cyryl wygłosił przemówienie, w którym uzasadnił celowość odwiedzin zakładu zbrojeniowego. „Rosja nie może być wasalem, gdyż jest ona nie tylko krajem, ale Rosja to cała cywilizacja, tysiącletnia historia, stop wielu kultur, to ogromna siła, w tym także duchowa” – oświadczył zwierzchnik RKP. Dodał, że aby móc budować suwerennie swoje życie, „powinniśmy mieć możliwość w razie konieczności bronić swej ojczyzny”.

„Od stanu naszej duszy zależy, jak pracujemy i z jakimi wynikami. W XXI wieku, jeśli nie będzie mocnej wiary, staniemy się bezdusznymi robotami i utracimy cywilizację ludzką. Im bardziej rozwija się technologia, tym bardziej trzeba opierać się na duchowości” – tłumaczył patriarcha.

Nawiązując do miejsca swego wystąpienia zwrócił uwagę, że produkcja zakładów, czyli niszczyciele Su i inne wyroby przemysłu wojskowego, jest jedną z najlepszych na świecie i o tym „wiedzą wszyscy: nasi przyjaciele i nasi partnerzy”. „Z zakładami tymi wiąże się bezpośrednio bezpieczeństwo naszego kraju, a zatem również jego suwerenność i nasza wolność bez jakichkolwiek wpływów z zewnątrz” – dodał Cyryl.

Przedstawiając z kolei swoje rozumienie państw suwerennych i podległych, zaznaczył, że „mało kto na świecie może wypowiedzieć te słowa”, ponieważ kraje uważające się za suwerenne, są w rzeczywistości wasalami jeszcze silniejszych państw. „I suwerenność najczęściej ogranicza się do pojęć prawnych, ale nie jest bynajmniej praktyką polityczną” – podkreślił mówca.

Następnie wręczył kierownictwu zakładów, wchodzących w skład holdingu „Suchoj”, wizerunek św. Sergiusza z Radonieża, a pracownikom przekazał małe ikony tego świętego, którego 700. rocznicę urodzin obchodzi w tym roku RKP. Cyryl natomiast otrzymał w darze makietę myśliwca najnowszej generacji Su-35.

W dniach 12-16 września patriarcha przebywał w Chabarowsku, Birobidżanie – stolicy Żydowskiego Obwodu Autonomicznego i w Komsomolsku nad Amurem. We wszystkich tych miejscach odprawiał nabożeństwa, spotykał się z miejscowymi władzami politycznymi i z niektórymi grupami ludności. Na przykład odwiedził jedną z dzielnic Chabarowska, która najbardziej ucierpiała w czasie wielkiej powodzi, jaka nawiedziła te obszary dokładnie rok temu i wręczył przebywającym tam poszkodowanym klucze do mieszkań, ufundowanych ze środków zebranych przez RKP.

«« | « | 1 | » | »»