Rosja: rząd rezygnuje z polityki prorodzinnej

Kierownictwo Światowego Rosyjskiego Soboru Ludowego skrytykowało planowane przez Ministerstwo Rozwoju Ekonomicznego wycofanie się z programu „Macierzyński Kapitał”.

Według autorów apelu wydanego przez tę organizację odbije się to negatywnie na demografii Rosji.

Zdaniem działaczy ŚRSL program „Macierzyński Kapitał” wprowadzony w 2006 roku wpłynął na roczne zwiększenie o 25% poziomu urodzeń w Rosji, która znalazła się wśród dziesięciu krajów europejskich o najlepszym wskaźniku urodzeń. W założeniach, program „ Macierzyński Kapitał” wspiera bezgotówkowo rodziny, które mogą przeznaczyć dość znaczne środki finansowe z programu na kształcenie dzieci, poprawę warunków mieszkaniowych oraz emeryturę matek. Pogarszający się stan ekonomiczny Rosji zmusza szefów resortów ekonomicznych do poszukiwania oszczędności.

W poprzednich latach populacja społeczeństwa rosyjskiego ulegała drastycznemu spadkowi z powodu trudnych warunków życia i braku perspektyw dla większości młodego pokolenia, a także wzrostu postaw egoistycznych, konsumpcyjnych wśród najbogatszych. Perspektywa demograficzna wskazywała na drastycznych spadek urodzeń wśród tzw. rdzennych Rosjan, a wzrost urodzeń u muzułmanów i innych narodowości, które bardziej konsekwentnie przeżywały zasady swoich religii.

Np. główny mufti Rosji Tałgat Tadżuddin pełną rodziną nazwał, rodzinę z ojcem, matką i przynajmniej z pięciorgiem dzieci. W tej perspektywie Rosja powoli przekształcałaby się z kraju prawosławnego w kraj o innej niż prawosławna większości. Ta tendencja spowodowała wprowadzenie przez państwo rosyjskie restrykcji wobec napływających, zwłaszcza z USA i Europy, pseudonowoczesnych ideologii wpływających na zmniejszenie wzrostu demograficznego oraz wprowadzenie prorodzinnej polityki. Dlatego obecne oszczędnościowe plany resortów ekonomicznych zostały skrytykowane przez Światowy Rosyjski Sobór Ludowy.
 

«« | « | 1 | » | »»