Śpiewana ikona w „Gościu Niedzielnym”

Do najnowszego numeru „Gościa Niedzielnego” dołączono płytę CD „Akatyst ku czci Bogurodzicy”. Utwór ten uznawany jest za prawdziwą perłę chrześcijańskiego Wschodu.

Akatyst to słowno-muzyczna ikona Matki Bożej. Ten starożytny, podniosły hymn ku czci Bogurodzicy w wykonaniu Chóru Ośrodka Liturgicznego Ruchu Światło-Życie, Scholi WŚSD w Katowicach, Żeńskiej Scholi Nativitatis oraz solistów: Magdy Krzywda, Wolodymyra Andruszczaka i Wojciecha Radziejewskiego może ubogacić przeżywanie Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obchodzonej w Kościele katolickim 15 sierpnia.

Na płycie znalazły się utwory:

1. Agni Parthene

2. Akatyst

3. Modlitwa Jezusowa

W związku z dodatkiem nakład tego numeru „Gościa Niedzielnego” został zwiększony do 210 tys. egz. Cena pozostaje bez zmian, jak zawsze 4 zł.

Akatyst to spolszczona wersja greckiego „Akathistos” (gr. „a” ozn. nie; „kahidzein” – siedzieć). Słowo to oznacza więc hymn, który powinno się śpiewać na stojąco. Istnieją dziś różne akatysty, na cześć Chrystusa, Ducha Świętego czy świętych, ale najstarszy i najbardziej znany jest ten poświęcony Bożej Rodzicielce.

Powstał w VI wieku. Składa się z 24 zwrotek zaczynających się od kolejnych liter alfabetu greckiego (polskie tłumaczenie stara się to odtworzyć). Strofy nieparzyste mają po 20 wersów (ikosy), strofy parzyste to 7 wersów plus wezwanie „alleluja” (kondakiony). Akatyst wykonuje kapłan na przemian z ludem. Pierwotnie był przeznaczony na Zwiastowanie.

«« | « | 1 | » | »»