Historia Kościoła
Miasto przygotowuje się na przyjęcie młodych z całej Europy.
W tym roku 24 kwietnia Ormianie na całym świecie, przede wszystkim w samej Armenii obchodzą 100. rocznicę tragicznych wydarzeń w Imperium Osmańskim – ludobójstwa zgotowanego im przez „postępowy” pod innymi względami rząd Młodoturków.
O odważną reakcję, aby stawić czoła ogromnemu kryzysowi humanitarnemu związanemu z uchodźcami i jego przyczynom zaapelowali do świata we wspólnej deklaracji papież Franciszek, ekumeniczny Patriarcha Bartłomiej i arcybiskup Aten i całej Grecji Hieronim.
W Krakowie uczczono 100. rocznicę ludobójstwa Ormian w Imperium Osmańskim. 25 kwietnia ulicami Starego Miasta przeszedł marsz pamięci.
Od ponad 30 lat prawosławni razem z katolikami idą we wspólnej procesji na cmentarzu prawosławnym, święcąc mogiły zmarłych obu wyznań.
– To stało się na samym początku modlitwy, kiedy śpiewaliśmy pierwszy kanon – opowiada drżącym głosem Natalia Tomanek, studentka z Katowic. – Nagle rozległ się straszny krzyk, zrobiło się zamieszanie.
W prawosławnym sanktuarium na Św. Górze Grabarce (Podlaskie) trwają przygotowania do święta Przemienienia Pańskiego, w którym weźmie udział zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi. W pracach pomagają uczestnicy obozu zorganizowanego przez Bractwo Młodzieży Prawosławnej.
Tablicę upamiętniającą kościół mennonicki odsłonięto w sobotę w Elblągu. Mennonici byli osadnikami holenderskimi, którzy dzięki osuszeniu i zagospodarowaniu żyznych terenów doprowadzili Żuławy do rozkwitu gospodarczego.
Ok. 235 tys. zł udało się zebrać w kończącym się, pierwszym etapie akcji społecznej "Moja złotówka na Grabarkę". Jej celem jest zbiórka funduszy na niezbędne inwestycje w najważniejszym w kraju prawosławnym sanktuarium na Świętej Górze Grabarce (Podlaskie).