W poniedziałek rozpoczął się 2013 rok według kalendarza juliańskiego. To kalendarz stosowany przy ustalaniu dat większości świąt religijnych obrządków wschodnich, przede wszystkim w Cerkwi. Korzystają z niego zwłaszcza prawosławni we wschodniej Polsce.
Prawosławny patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl wezwał w niedzielę Kreml do powściągliwości w stosowaniu nowego prawa przewidującego bardziej surowe kary za przestępstw religijne, w tym obrazę uczuć religijnych.
O komercjalizacji świąt, postrzeganiu w nich jedynie folkloru, a także o groźbie eliminacji "wszystkiego co chrześcijańskie" pisze w liście z okazji Świąt Bożego Narodzenia abp Jakub, ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej.
Kościół ewangelicko-augsburski na świecie posługuje się zachodnim kalendarzem liturgicznym, w którym pamiątka przyjścia na świat Jezusa Chrystusa obchodzona jest zawsze dnia 25 grudnia.
– Kiedy dostajemy nuty, myślimy najpierw, że nigdy w życiu tego nie zaśpiewamy, że dyrygent przesadził, bo zwykle wybiera ambitne utwory... – mówi Irena Polikowska.
Dla części mieszkańców województwa podlaskiego nowy rok rozpoczyna się nie tylko 1 stycznia, ale też w innych terminach. Prawosławni i wyznawcy islamu, przy ustalaniu dat świąt religijnych korzystają bowiem z innych kalendarzy niż powszechny - gregoriański.
O niedawnych prześladowaniach chrześcijan, w związku z minionym okresem Bożego Narodzenia, informuje organizacja Open Doors.
Boże Narodzenie w różnych wyznaniach
Kolędę „Jezus Malusieńki” w tym roku będziemy mogli zaśpiewać z tekstem poświęconym trudnemu losowi syryjskich rodzin.
Dla ewangelików Adwent jest szczególnym czasem roku kościelnego.