Wokół żądań rosyjskiej Cerkwi

Żądanie Przewodniczącego Wydziału Kontaktów Zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego, metropolity Cyryla, by zlikwidować katolickie diecezje w Rosji, a na ich miejsce powołać struktury tymczasowe - administratury apostolskie - wywołało spore poruszenie.

Nie było oficjalnej i wyraźnej odpowiedzi ze strony Watykanu. Kościół katolicki w Rosji wyrazi gotowość do teologicznego dialogu z prawosławnymi na temat tzw" terytorium kanonicznego", na które to pojęcie powołuje się artykułując swoje żądania Moskwa. Najmocniej o sprawie wypowiedzieli się biskupi dobrze znający rosyjskie realia: metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz, który do niedawna pełnił funkcję ordynariusza Archidiecezji Matki Bożej z siedzibą w Moskwie oraz wydalony z Rosji w 2002 roku biskup diecezjalny diecezji św. Józefa w Irkucku, obecnie ordynariusz ełcki, biskup Jerzy Mazur SVD

Jaki będzie dalszy ciąg tej historii? Czas pokaże. Dziś, 11 grudnia w naszym serwisie przypominamy ważniejsze fakty dotyczące całej tej sprawy.

Zamiast wstępu: tło

Kościół katolicki w Rosji - wyzwania i problemy
Sytuację Kościoła katolickiego w Rosji, osiągnięcia i problemy w relacjach z Cerkwią prawosławną przedstawia analiza przygotowana przez Katolicką Agencję Informacyjną.


Początek listopada: Patriarchat Moskiewski liczy na poprawę stosunków ekumenicznych
Obecność nowego arcybiskupa na czele metropolii katolickiej w Moskwie rodzi nadzieję na stabilizację naszych wzajemnych relacji i szansę na ich dalszy rozwój - mówi KAI o. Czaplin, zastępca przewodniczącego Wydziału Stosunków Zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego.


Parę dni później: Prawosławie, katolicyzm - ocieplenie w dialogu
Należymy do jednego systemu duchowych i moralnych wartości, których trzeba razem bronić - mówi KAI metropolita Cyryl, przewodniczący Wydziału Stosunków Zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego.


Jest problem

Żądania metropolity Cyryla
Degradacji katolickich diecezji w Rosji do statusu administratur apostolskich zażądał metropolita Cyryl Gundiajew. Przewodniczący Wydziału Kontaktów Zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego wyraził w ten sposób chęć powrotu struktur Kościoła rzymskokatolickiego w Rosji do stanu sprzed lutego 2002 r.


Sekretarz Konferencji Biskupów Rosji: Jesteśmy gotowi do dialogu
Jesteśmy gotowi do dialogu z Patriarchatem Moskiewskim na tematy eklezjologiczne - powiedział KAI ks. Igor Kowalewski. Sekretarz Konferencji Biskupów Rosji skomentował stanowisko metropolity smoleńskiego i kaliningradzkiego Cyryla, który powiedział, że Rosyjski Kościół Prawosławny (RKP) nigdy nie uzna obecnego statusu diecezji katolickich na obszarze Rosji.


Kard. Kasper: Otwarty dialog z Konstantynopolem i Moskwą
Prawosławny metropolita Cyryl z Patriarchatu Moskiewskiego przybył 5 grudnia z czterodniową wizytą do Rzymu. Okazją są uroczystości ku czci św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki rzymskiej parafii prawosławnej.


Wokół żądań rosyjskiej Cerkwi
Dużo miejsca poświęciły polskie dzienniki wysuniętym przez prawosławnego metropolitę Cyryla żądaniom likwidacji katolickich diecezji w Rosji.


Nasz komentarz: Zagrzmiało
W relacjach katolicko prawosławnych jak w pogodzie: było trochę słońca, teraz przyszedł czas na małą burzę. Spowodowało ją żądanie metropolity smoleńskiego i kaliningradzkiego Cyryla, by Kościół katolicki „zdegradował” swoje diecezje na terenie Rosji do rangi administratur apostolskich.


Metropolita Cyryl u Benedykta XVI
Benedykt XVI przyjął na prywatnej audiencji prawosławnego metropolitę Smoleńska i Kaliningradu Cyryla Gundiajewa.


Białoruś: abp Kondrusiewicz polemizuje z metropolitą Cyrylem
Metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz powiedział, że nie zgadza się z metropolitą smoleńskim i kaliningradzkim Cyrylem, iż w Rosji należy obniżyć poziom diecezji katolickich do administratur apostolskich, jak to było wcześniej.


Nikt nie potrzebuje sporów katolicko-prawosławnych
Nikt ani w Rosji, ani w Europie nie potrzebuje sporów katolicko-prawosławnych - uważa bp Jerzy Mazur, ordynariusz diecezji ełckiej. Biskup Mazur w latach 1998-2002 stał na czele administratury apostolskiej Wschodniej Syberii z siedzibą w Irkucku. Był ordynariuszem diecezji św. Józefa w Irkucku.


Metropolita Cyryl: Deklaracje i przemilczenia
"Bardzo pozytywnym etapem ku jedności" nazwał metropolita Cyryl swe wczorajsze spotkanie z Benedyktem XVI. W wywiadzie dla watykańskiego dziennika "L'Osservatore Romano" wyraził optymizm i nadzieję, co do przyszłości stosunków między Moskwą a Stolicą Apostolską.


Rosja: Katolicy nie chcą "degradacji"
Kwestia pojmowania tak zwanego „terytorium kanonicznego” znajdzie się w centrum najbliższego spotkania rosyjskiej prawosławno-katolickiej grupy roboczej.



grudzień 2007
«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |