Trwają przygotowania do świąt Bożego Narodzenia

Tradycyjne Kościoły chrześcijańskie mimo pewnych różnic, mają dość podobny układ Roku Liturgicznego. To jeszcze jeden powód, by zauważyć w sobie nie przeciwników, a zwaśnionych braci. Dziś wszyscy przygotowujemy się do wspominania tajemnicy Wcielenia....

Jak przeżywają Adwent luteranie

W Kościele ewangelicko-augsburskim Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. W liturgii jest to czas oczekiwania na przyjście Chrystusa – na pierwsze przyjście Mesjasza i na powtórne przyjście Zbawiciela.

Różne treści, związane z powtórnym przyjściem Chrystusa przeżywane są w Kościele luterańskim w kolejne niedziele Adwentu. Pierwsza Niedziela koncentruje uwagę wiernych na przychodzącym Panu, a druga na Zbawicielu, przychodzącym na sąd ostateczny. W trzecią przewodnikiem jest Poprzednik Pana – Jan Chrzciciel, który przygotowywał lud na przyjście Jezusa Chrystusa, a w czwartą Maryja – Matka Zbawiciela oczekująca na przyjście Pańskie. Więcej:.


Jak przeżywają Adwent prawosławni

W Kościele prawosławnym Święta Bożego Narodzenia poprzedza Post Filipowy. Trwa czterdzieści dni, bo nawiązuje do 40-dniowego postu Mojżesza na pustyni.

Zaczyna się 15 listopada (wg starego stylu 28 listopada), czyli po po dniu pamięci św. Filipa apostoła, które przypada 14 listopada. Kończy się 24 grudnia (wg starego stylu 6 stycznia). Ma on charakter pokutny. Nie można w tym czasie np. spożywać mięsa i nabiału.Więcej:.


Rok w Kościele prawosławnym

Rok kościelny w Kościele prawosławnym rozpoczyna się 1 września (czyli według kalendarza gregoriańskiego 14 września). Ks. Mirosław Filimoniuk, z prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej wyjaśnia, że data ta została zatwierdzona już w IV stuleciu podczas Soboru Powszechnego w Nicei.

Podobnie jak w innych wyznaniach chrześcijańskich, rok liturgiczny zawiera święta ruchome oraz stałe. Największe ze wszystkich świąt jest Zmartwychwstanie Pana naszego Jezusa Chrystusa, Pascha Chrystusowa, Święto Świąt, które nie ma sobie równych i jest jedyne w swoim rodzaju. Drugi pod względem ważności jest cykl dwunastu wielkich świąt, wymienianych zwykle w następującej kolejności: Narodzenie Bogurodzicy (8/21 września), Podwyższenie Najczystszego i Życiodajnego Krzyża Pańskiego (14/27 września), Wprowadzenie Bogurodzicy do Świątyni (21 listopada/4 grudnia), Chrzest Pański w Jordanie (Objawienia Pańskie - Teofania lub Epifania) (6/19 stycznia), Boże Narodzenie (25 grudnia/7 stycznia), Spotkanie Pańskie (2/15 lutego), Zwiastowanie Bogurodzicy (25 marca/7 kwietnia), Wjazd Pana naszego Jezusa Chrystusa do Jerozolimy (Niedziela Palmowa) (tydzień przed świętem Zmartwychwstania), Wniebowstąpienie Pana naszego Jezusa Chrystusa (40 dni po święcie Zmartwychwstania), Pięćdziesiątnica (na Zachodzie znana jako Zielone Świątki, a na Wschodzie jako Niedziela Trójcy Świętej, Trojca) (50 dni po święcie Zmartwychwstania), Przemienienie Pańskie (6/19 sierpnia), Zaśnięcie Bogurodzicy (15/28 sierpnia). Więcej:.


Rok kościelny u luteran

W Kościele ewangelicko-augsburskim rok kościelny określany jest jako "chrześcijański podział czasu ustanowiony przez Kościół, w którym zwiastowane jest zborowi poselstwo o zbawieniu w Jezusie Chrystusie". Podobnie jak w Kościele katolickim, rozpoczyna się pierwszą niedzielą Adwentu.

Jak wyjaśnia ks. Jan Gross, prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (luterańskiego) w RP, rok kościelny składa się z półrocza Pana (od pierwszej Niedzieli Adwentu do Święta Trójcy Świętej) i półrocza Kościoła (rozpoczynającego się w pierwszą Niedzielę po Trójcy Świętej), czyli z części świątecznej i bezświątecznej. Więcej:.
«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |