Spierają się o ekumenizm

Dwóch niemieckich biskupów – ewangelicki i rzymskokatolicki – prowadzi poprzez media polemikę na temat sytuacji ekumenizmu i czy papież ma ekumeniczną koncepcję dla chrześcijaństwa.

Sprawa zaczęła się od krytycznych ocen papieskiej wizyty w Niemczech z września br. podczas niedawnego Synodu Ewangelickiego Kościoła Niemiec (EKD) w Magdeburgu. Niektórzy prominentni synodałowie wyrazili rozczarowanie brakiem „ekumenicznych darów” podczas pielgrzymki Benedykta XVI do ojczyzny Reformacji.

Biskup Ewangelickiego Kościoła Berlina, Brandenburgii i Górnych Łużyc Markus Dröge powiedział, że wizyta Benedykta XVI była ważna i symboliczna, jednak podczas spotkania z przedstawicielami EKD papież nie wyraził „żadnych, prowadzących dalej, koncepcyjnych myśli dla ruchu ekumenicznego.” Biskup zaapelował do ewangelików, aby nie zniechęcali się do ekumenizmu i aby tym bardziej starali się ożywić ekumenicznego ducha. Bp Dröge stwierdził ponadto, że potrzebna jest ekumenia „sprofilowanych darów”, czyniąc tym samym aluzję do ekumenicznego projektu swojego poprzednika, bp. Wolfganga Hubera, który postulował ekumenię profilów. – Każde wyznanie musi w taki sposób pokazać swój profil, aby inni mogli to również zrozumieć jako ubogacenie, ponieważ w darze innych mogą odkryć pomoc dla własnego, pogłębionego zrozumienia Chrystusa – argumentował berliński biskup. Ostrzegł jednocześnie przed takim ukazywaniem wyznaniowego ukierunkowania, które uniemożliwiałoby pójście wspólną drogą i podkreślałoby bardziej to, co dzieli niż to, co łączy.

Ostro na słowa berlińskiego biskupa zareagował rzymskokatolicki ordynariusz diecezji ratyzbońskiej Gerhard Ludwig Müller, odpowiedzialny w niemieckim episkopacie za relacje ekumeniczne. Hierarcha zarzucił EKD popadanie w antykatolicki ton oraz wypowiadanie nie merytorycznych i polemicznych stwierdzeń. – Jako katolicy nie pozwolimy na demontaż sakramentalnego rozumienia Kościoła i roli prymatu papieskiego. Stanowczo odrzucamy ten antykatolicki ton. Jeśli XVI-wieczna polemika miałaby być nadal kontynuowana, to byłaby to śmierć ekumenii – dodał. Komentując w wywiadzie dla pasawskiego dziennika lokalnego sytuację w Kościele, bp Müller zarzucił Kościołowi ewangelickiemu, że ten szkodzi Kościołowi rzymskokatolickiemu, wykorzystując napięcia między hierarchią a lewicująco-sekciarskimi grupami kościelnych ekstremistów, które domagają się reform w Kościele za cenę prawdy.

***

Spierają się o ekumenizm   Informacja pochodzi z portalu Ekumenizm.pl

Serdecznie dziękujemy za zgodę na zamieszczenie jej w naszym serwisie

«« | « | 1 | » | »»

Reklama