Prawosławni świata apelują o modlitwy w intencji archimandryty Efrema, przełożonego monasteru Watopedi na Górze Athos, którego od 24 grudnia br. grecka policja trzyma w areszcie domowym.
Z kolei Święta Wspólnota Athosu 26 grudnia skierowała do przełożonego Watopedi list ze słowami poparcia oraz podjęła decyzję o wystosowaniu do Najwyższego Sądu Grecji pisma dotyczącego ponownego rozpatrzenia sprawy aresztu archimandryty. Przeciwko aresztowaniu zaprotestował Rosyjski Kościół Prawosławny. Zarzuca on „wpływowym politycznym kręgom greckiego establishmentu świadome odrzucenie wyznaczonej konstytucyjnie gwarantowanej duchowej roli prawosławia w Grecji”. Zdaniem rosyjskiego Kościoła „z powodu finansowego krachu celem tego typu akcji jest przypodobanie się zirytowanemu Zachodowi”.
W minioną sobotę greccy funkcjonariusze ustawili w celi przełożonego Watopedi eskortę policyjną po tym, jak Ateński Sąd Apelacyjny podjął w piątek decyzję o aresztowaniu archimandryty Efrema i umieszczeniu go w areszcie śledczym do czasu zakończenia postępowania karnego. Postępowanie toczy się przed greckim wymiarem sprawiedliwości od 2008 r. Pod adresem przełożonego wysunięto zarzuty „oszustwa, prania brudnych pieniędzy i składania fałszywych zeznań”.
Sprawa dotyczy sporu majątkowego pomiędzy greckim państwem a monasterem Watopedi sprzed prawie stu lat. W 1922 roku po raz pierwszy władze greckie zakwestionowały prawo własności monasteru do jeziora Vistonida będącego w posiadaniu Watopedi od 980 r. Konflikt interesów na nowo rozgorzał w 1995 r. i wydawać by się mogło, został definitywnie rozstrzygnięty w 2008 r. Niemniej jednak w tym samym roku monaster na czele ze swoim przełożonym został oskarżony o manipulacje polityczne i aferę majątkową. Od tego czasu toczy się ostra kampania polityczna i medialna przeciwko Watopedi na niespotykaną dotąd w historii Athosu skalę. Ze względu na zaistniałą sytuację athoscy mnisi założyli nawet specjalną stronę internatową wspierającą prześladowanego archimandrytę: freegerontaefraim.com.
Portal cerkiew.pl przypomina, że doniesienia medialne odnośnie ewentualnego aresztowania archimandryty Efrema padły jeszcze w trakcie jego pobytu w Rosji w listopadzie br. Duchowny przebywał tam na prośbę Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego z pasem Bogurodzicy. W trakcie tej pierwszej w historii Rosji i Athosu peregrynacji, hołd jednej z największych relikwii świata prawosławnego oddały dosłownie setki tysięcy wiernych, zaś z samym archimandrytą zorganizowano wiele spotkań i rozmów na aktualne tematy dotyczące współczesnego życia chrześcijanina.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.