Rosja: Prasa o wizycie Cyryla I w Polsce

Jako "przełom w trudnych stosunkach między rosyjską Cerkwią prawosławną i Kościołem katolickim" określa w poniedziałek dziennik "Kommiersant" zakończoną poprzedniego dnia wizytę patriarchy moskiewskiego i całej Rosji Cyryla w Polsce.

Rosyjska gazeta podkreśla, że papież Benedykt XVI uznał tę pierwszą podróż Cyryla do kraju katolickiego za "ważne wydarzenie, które budzi nadzieję na przyszłość".

"Kommiersant" przytacza też opinię rzecznika Patriarchatu Moskiewskiego Władimira Legojdy, według którego "nie ma wątpliwości, że była to historyczna wizyta". "Po raz pierwszy patriarcha odwiedził Polskę. Świadczy to o zmianach, jakie już nastąpiły w relacjach między rosyjską Cerkwią prawosławną i Kościołem katolickim, a także o powstaniu przesłanek dla dalszych zmian w tych stosunkach" - cytuje dziennik Legojdę.

"Kommiersant" zamieszcza również wypowiedź religioznawcy Anatolija Pczelincewa, który zauważył, że "prawosławnym i katolikom potrzebne jest zbliżenie". "Jest to niezbędne do obrony chrześcijańskich wartości w obliczu islamizacji Europy, wypychania przez zsekularyzowany świat chrześcijaństwa z Europy" - oświadczył Pczelincew.

Gazeta odnotowuje, że w toku wizyty Cyryl i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Józef Michalik podpisali wspólne przesłanie wzywające do pojednania narodów Rosji i Polski. "Patriarcha w Polsce wystąpił w roli nie tylko cerkiewnego, ale także świeckiego dyplomaty" - zaznaczył "Kommiersant".

Na podpisanie dokumentu zwracają też uwagę "Niezawisimaja Gazieta", "Rossijskaja Gazieta" i "Moskowskije Nowosti". Ten ostatni dziennik publikuje fragmenty przesłania, akcentując, że jest ono adresowane nie tylko do prawosławnych i katolików, lecz wszystkich obywateli dwóch państw bez względu na wyznawaną wiarę.

W ocenie "Moskowskich Nowosti", "przesłanie do narodów Rosji i Polski w pełni wpisuje się w kurs proklamowany przez świeckie władze w Moskwie i Warszawie". Gazeta konstatuje także, iż "wizyta Cyryla w Polsce wskazała wspólnych wrogów prawosławnych i katolików".

Rządowa "Rossijskaja Gazieta" określa podróż zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi prawosławnej do Polski jako "wizytę przyjaźni". Podpisanie wspólnego przesłania dwóch kościołów do narodów Rosji i Polski dziennik uznaje za jej główne wydarzenie.

Natomiast "Niezawisimaja Gazieta" wybija, że "Cyryl podjął próbę pojednania Rosjan z Polakami". Dziennik cytuje też wypowiedź prezydenta Bronisława Komorowskiego, którego zdaniem dokument podpisany przez patriarchę i arcybiskupa Michalika nie tylko będzie sprzyjać polsko-rosyjskiemu zbliżeniu, ale także otwiera nowy etap w stosunkach między Kościołami.

"Patriarcha wezwał Polaków i Rosjan do wybaczenia dawnych krzywd" - komentuje z kolei wielkonakładowa "Komsomolskaja Prawda".

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama