Kryzys gospodarczy znalazł się w centrum obrad Centralnego Komitetu Konferencji Kościołów Europejskich KEK.
Przedstawiciele prawosławnych i protestanckich wspólnot wyznaniowych naszego kontynentu wyrazili solidarność Kościołom Grecji i uznanie dla pomocy niesionej przez nie najbardziej cierpiącym wskutek globalnego kryzysu, który dotknął ten kraj w sposób szczególny. Doroczne spotkanie komitetu odbyło się tym razem od 12 do 16 września na Krecie. Gościła je prawosławna akademia tej greckiej wyspy w mieście Chania.
W przesłaniu końcowym ze spotkania Centralnego Komitetu Konferencji Kościołów Europejskich zwrócono uwagę na takie skutki kryzysu, jak bezrobocie i zubożenie. Prowadzą one do narastania przemocy w społeczeństwie czy rodzinach i do osobistych tragedii, jak częste samobójstwa. Kryzys rodzi atmosferę nietolerancji i ksenofobii, których skutkiem jest przemoc skierowana zwłaszcza przeciw imigrantom. Zagraża to też wolności religijnej. Przedstawiciele Kościołów prawosławnych i protestanckich apelują do instytucji europejskich o skuteczną pomoc dla uchodźców proszących o azyl na naszym kontynencie, a zwłaszcza w Grecji. Przypominają, że na rozległe wybrzeża jej wysp docierają liczne ofiary konfliktów na Bliskim Wschodzie i w Azji. W dokumencie zwraca się uwagę nie tylko na ekonomiczno-finansowe, ale również na etyczne wymiary obecnego kryzysu, oraz na konieczność solidarnego ponoszenia jego ciężarów przez wszystkich.
Na greckim spotkaniu głównej ekumenicznej organizacji Europy podjęto też sprawę pokoju na Bliskim Wschodzie. Przewodniczący Konferencji Kościołów Europejskich zaapelował do tamtejszych chrześcijan o promowanie dialogu. Jest konieczny do przezwyciężania napięć – uważa prawosławny metropolita Francji Emmanuel. Ponadto oddano hołd pamięci niedawno zmarłego kard. Carlo Marii Martiniego. W oświadczeniu podpisanym przez wszystkich uczestników spotkania przypomniano jego ekumeniczną postawę, a zwłaszcza współpracę z Konferencją Kościołów Europejskich, gdy przewodniczył Radzie katolickich episkopatów Europy.
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.