Nie dla "wewnętrznej rusofobii"

Przewodniczący synodalnego Wydziału Patriarchatu Moskiewskiego ds. Stosunków Kościoła ze Społeczeństwem wyraził przekonanie, że naród rosyjski potrzebuje systemowego wsparcia swojej kultury, języka, form samoorganizacji.

Na Zachodzie jest kreowany, a następnie powielany przez świat, model „nowego człowieka” pozbawionego przywiązania do tradycji i korzeni kulturowych. Dlatego Rosjanie powinni systemowo wspierać tożsamość narodową oraz zwalczać „wewnętrzną rusofobię”. Tak uważa przewodniczący synodalnego Wydziału Patriarchatu Moskiewskiego ds. Stosunków Kościoła ze Społeczeństwem.

Ks. Wsiewołod Czaplin wyraził przekonanie, że naród rosyjski potrzebuje systemowego wsparcia swojej kultury, języka, form samoorganizacji. Wsparcie takie, jego zdaniem, powinno przybrać charakter pomocy z budżetu państwa dla tworzenia ośrodków ogniskujących jedność narodową. Przyznał, że w Rosji wiele osób prezentuje zachowania ksenofobiczne, ale obecna jest również „rusofobia”, promowana przez Internet i media. Problem zwalczania „rusofobii” w Rosji według niego zasługuje na nie mniejszą uwagę niż poza granicami kraju. Nawiązując do rozpatrywanego obecnie projektu strategii państwowej polityki narodowej, duchowny przestrzegł przed poddawaniem się „skompromitowanej idei stworzenia nowego człowieka, pozbawionego charakteru narodowego”. Przypomniał, że takiego człowieka próbowano stworzyć w czasach ZSRR, a teraz próbuje się stworzyć na Zachodzie. Próby te, jak w czasach sowieckich, tak i teraz skazane są na porażkę.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • Stanisław_Miłosz
  14.11.2012 07:48

  Wygląda na to że rosyjska cerkiew uczy się na błędach ... "bliskiej zagranicy". Obeserwuje i wyciaga wnioski. Można powiedzieć że rosyjska agentura w Polsce "zdała egzamin" na szóstkę - nie ogranicza się tylko do uaktywniania "seryjnego samobójcy", ale przede wszystkim rzetelnie informuje.


  Tylko brać przykład kościele polski, tylko brać przykład. No nie we wszystkim, bez przesadyzmu. Wystarczy zdecydowanie odrzucić zabobony posoborowia i wrócić do korzeni. Ostatni dzwonek!

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.