Święto prawosławnej młodzieży

W piątek przypada cerkiewna uroczystość Spotkania Pańskiego. Od 21 lat w tym dniu obchodzone jest święto młodzieży prawosławnej, proklamowane przez liderów Syndesmosu - największej na świecie federacji prawosławnych bractw i szkół teologicznych.

Święto Spotkania Pańskiego przypada w kalendarzu liturgicznym Cerkwi 15 lutego. Upamiętnia to, iż po 40 dniach od narodzin Jezus został po raz pierwszy przyniesiony do świątyni. Proklamowanie święta młodzieży właśnie w tym dniu oznacza jej symboliczne wejście do wspólnoty prawosławnej. Dlatego tego dnia nabożeństwa odprawiane są w intencji prawosławnej młodzieży.

Piątkowej uroczystości w katedrze pw. Św. Mikołaja w Białymstoku przewodniczył ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub. W tym dniu w cerkwiach przeprowadzona jest kwesta na potrzeby Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce.

Z okazji święta młodzież nie tylko modli się, dyskutuje na ważne dla nich tematy, ale także bawi się i wypoczywa. W piątek w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku zaplanowano spotkanie integracyjne prawosławnej młodzieży z Polski, Rosji, Grecji i Ukrainy, zaś wieczorem - dyskotekę. W sobotę wspólne wyjście na lodowisko, a potem kulig i ognisko w Gródku, zaś w niedzielę - grę miejską związaną z poznawaniem Białegostoku.

Syndesmos, który w 1992 roku proklamował święto prawosławnej młodzieży, został utworzony w 1953 roku. Jest największą organizacją prawosławną i jedną z największych na świecie chrześcijańskich organizacji młodzieżowych. Skupia ponad 120 prawosławnych organizacji młodzieżowych i szkół teologicznych z kilkudziesięciu krajów. Organizacja działa na rzecz integracji młodzieży z różnych krajów, m.in. organizując spotkania, szkolenia, konferencje i obozy.

W Polsce do Syndesmosu należą: Bractwo Młodzieży Prawosławnej oraz Wyższe Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama