Na znaczenie w życiu religijnym postu i udziału w nabożeństwach zwraca uwagę prawosławny abp Jakub w orędziu z okazji Wielkiej Nocy, która w Cerkwi przypada w tym roku 5 maja. Dodał, że martwi brak udziału na tych nabożeństwach młodzieży i dzieci.
Wielkanoc obrządków wschodnich w tym roku przypada pięć tygodni po katolickiej. Tylko raz na jakiś czas prawosławni i katolicy obchodzą to święto wspólnie. Często prawosławna Wielkanoc jest jednak po katolickiej, a różnica może być nawet właśnie pięciotygodniowa. Wszystko za sprawą nieco innego sposobu wyliczania daty tego święta.
Ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub skierował do wiernych i duchowieństwa orędzie paschalne, które w Wielkanoc będzie odczytywane w cerkwiach diecezji.
Zwraca w nim uwagę na znaczenie w prawosławiu zachowania postu i uczestnictwa w nabożeństwach, także na "bogactwo i piękno" prawosławnego nabożeństwa paschalnego. Hierarcha podkreśla znaczenie Wielkiego Postu poprzedzającego Wielkanoc. "Nie można więc lekceważyć i uważać za relikt przeszłości tych ważnych w życiu liturgicznym komponentów, pomagających odczuć nam naszą słabość, ale i wielkość Boga" - napisał w orędziu.
Zwracając uwagę na znaczenie przeżywania postu, Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych, abp Jakub napisał, że martwi absencja na nabożeństwach prawosławnej młodzieży i dzieci. "W ten sposób są pozbawione tych wzniosłych przeżyć i darów łaski. Na naszych barkach spoczywa obowiązek uczynienia wszystkiego, by nasza młodzież i dzieci znaleźli swe miejsce w Cerkwi i odczuli wewnętrzną potrzebę życia w łasce Bożej" - podkreślił hierarcha, zwracając się do wiernych i duchowieństwa.
"Współczesne życie wymaga od nas dowodów twardej i niezachwianej wiary, jedności i zespolenia w działaniu, gdyż tylko wtedy potrafimy stawić czoła współczesnym wyzwaniom" - dodał abp Jakub.
Dokładnych szacunków dotyczących liczby osób prawosławnych w Polsce nie ma. Hierarchowie oceniają, że wiernych jest ok. 550-600 tys. Przyjmuje się, że połowa z nich mieszka w regionie północno-wschodnim, na terenie prawosławnych diecezji: białostocko-gdańskiej oraz warszawsko-bielskiej.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.