Cyryl o rozwoju dialogu z katolikami

Patriarcha Cyryl wyraził nadzieję na rozwój dialogu z katolikami. W wywiadzie dla rosyjskiej telewizji mówił o ocieplaniu się relacji między wyznawcami Chrystusa. Rosyjscy prawosławni przeżywają właśnie Święta Wielkanocne.

Cyryl I zadeklarował otwartość na dialog i współpracę ze strony prawosławnych. Zaznaczył, że jak do tej pory nie zauważył u obecnego Papieża postawy zamknięcia na taki dialog. Podkreślił, że czasy „zamętu i braku równowagi w ocenie ważnych problemów społecznych powinny się zakończyć”.

Jego zdaniem ten pozytywny proces rozpoczął się za pontyfikatu Benedykta XVI. Patriarcha wyraził nadzieję, że przy obecnym Papieżu, „otwartym na problemy społeczne, mającym wrażliwość na sprawę niesprawiedliwości społecznej, tendencja ta będzie ulegać rozwojowi i doskonaleniu”. Zwierzchnik rosyjskiego prawosławia oznajmił, że odejście przez Benedykta XVI od, jak się wyraził, „ekstrawaganckich projektów – np. przyjazdu Papieża do Moskwy”, sprzyjało poprawie stosunków prawosławno-katolickich. Wspólnym wyzwaniem dla katolików i prawosławnych nazwał demoralizację nastawionego na konsumpcję społeczeństwa, które nie potrafi poradzić sobie z pokonaniem własnych wad, tylko dąży do ich zalegalizowania i usprawiedliwienia przez regulacje prawne. Zdaniem Cyryla I prowadzi to do deformacji ludzkiej osobowości, kryzysów społecznych, również w sferach ekonomii, polityki, ekologii.

Dlatego bardzo pozytywnym zaskoczeniem były dla niego masowe, milionowe protesty obywateli Francji, którzy przeciwstawili się zalegalizowaniu tzw. „małżeństw jednopłciowych”, a zwłaszcza zgody na adopcję dzieci przez takie związki. Protesty społeczeństwa francuskiego określił jako „nieoczekiwane przebudzenie się wrażliwości religijnej”.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie... Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.