Wody!

O zapewnienie do 2030 r. powszechnego dostępu do wody oraz godnych warunków sanitarnych również najuboższym i żyjącym na marginesie społeczeństwa zaapelowała do wspólnot religijnych, rządów i organizacji międzynarodowych Światowa Rada Kościołów.

Stanowisko w tej sprawie wypracowało 40 duchownych, teologów, naukowców i działaczy podczas konsultacji zorganizowanych w Berlinie przez Ekumeniczną Sieć Wodną, jedną z agend Światowej Rady Kościołów. W dokumencie zatytułowanym „Bóg wiedzie nas do życia w obfitości i pokoju poprzez sprawiedliwe gospodarowanie wodą” światowa organizacja ekumeniczna stwierdza, że Kościół winien inspirować tworzenie wspólnej wizji uczciwego zarządzania zasobami wodnymi. Zachęca też, by rządy i organizacje międzynarodowe umieściły dostęp do wody w swoich programach działania na następne lata.

„Woda jest dobrem publicznym, nie może więc być przedmiotem prawa własności tam, gdzie to prawo mogłoby być do nadużywane. Zawłaszczanie zasobów wodnych przez prywatne firmy, które ignorują prawa mieszkańców, a także przyszłych pokoleń, jest absolutnie nie do przyjęcia z punktu widzenia praw człowieka” – powiedziała w czasie spotkania w Berlinie Maria Francisca Ize-Charrin z organizacji Water Lex. Również przedstawiciele ONZ, w tym specjalny sprawozdawca ds. prawa człowieka do wody Virgnia Roaf zaprezentowali ten problem w kontekście milenijnych celów rozwoju.

Po spotkaniu w Berlinie planowana jest kolejna tura ekumenicznych konsultacji w Busan w Korei Południowej.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
  • Fryderyk
    20.07.2013 19:10
    Jakiś Niemiec wymyślił prosty i tani sposób odparowania wody morskiej przy pomocy urządzenia podobnego do przeźroczystego klosza. Może warto byłoby to rozpropagować wodę mieliby wtedy ci, którzy mieszkają na terenach suchych w pobliżu mórz i oceanów. Oprócz Antarktydy oczywiście.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.