Putin spotkał się z duchowieństwem

W Rosji relacje Cerkwi prawosławnej i państwa znalazły się na nowym poziomie rozwoju - ocenił w czwartek prezydent Władimir Putin, który spotkał się na Kremlu ze zwierzchnikami i wyższym duchowieństwem 15 Kościołów prawosławnych na świecie.

"Relacje między Cerkwią a państwem rozwijają się na nowym szczeblu, działamy jak prawdziwi partnerzy, współpracując w rozwiązywaniu najbardziej aktualnych kwestii krajowych i międzynarodowych" - mówił Putin.

"Przywiązujemy szczególną wagę do współpracy międzywyznaniowej i międzykulturowej. W tym kontekście ważne jest dla nas wsparcie lokalnych Kościołów prawosławnych" - dodał.

W spotkaniu, związanym ze zbliżającymi się obchodami 1025-lecia chrztu Rusi Kijowskiej, brali udział m.in. zwierzchnicy prawosławnych patriarchatów: Aleksandrii - Teodor II, Jerozolimy - Teofil III i Gruzji - Ilia II. Nie przybył patriarcha Konstantynopola Bartłomiej. Relacje między patriarchatem Konstantynopola i patriarchatem moskiewskim są trudne m.in. z powodu roszczeń Moskwy dotyczących świątyń prawosławnych białej emigracji rosyjskiej podlegających patriarchatowi Konstantynopola.

Agencja AFP odnotowuje przy tej okazji obserwowane od dłuższego czasu zacieśnienie więzi pomiędzy państwem i Cerkwią prawosławną w Rosji. Z kolei służby prasowe Kremla podkreśliły, że w czwartkowym spotkaniu uczestniczyli po raz pierwszy zwierzchnicy i wysokie duchowieństwo 15 kanonicznych Kościołów prawosławnych na świecie, zrzeszających łącznie 227 mln wiernych.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • Erich
  25.07.2013 23:15
  A czy Putin to nie jest ten prezydent, który się ostatnio rozwiódł?
 • JAN
  26.07.2013 08:14
  Władza Kremla wykorzystywała (czasem zupełnie podporządkowując) cerkiew do swoich partykularnych interesów od czasów dzieciobójcy Iwana Srogiego. Rozwód Putina to przecież pestka, hierarchowie pewnie przymkną oko, by obie strony były zadowolone. Tylko jak to się ma do Chrystusowej wykładni: "CO CESARSKIE CESARZOWI, CO BOSKIE BOGU"???
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.