Grekokatolicy solidarni z polskim Kościołem

Kościół w Polsce stał się obiektem ataków antykościelnych środowisk; pragniemy wyrazić solidarność i życzyć, by pozostawał on "mocną ostoją prawd ewangelicznych" - napisał zwierzchnik ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego abp Światosław Szewczuk.

"Z medialnych doniesień ostatnich dni dowiedzieliśmy się, iż Kościół katolicki w Polsce przeżywa szczególne wypróbowania, stając się obiektem ataków antykościelnych środowisk, które rozpowszechniają informacje dotyczące wiarygodności osób duchownych" - czytamy w liście abp. Szewczuka do członków Konferencji Episkopatu Polski.

W liście, którego kopię PAP otrzymała w środę, abp Szewczuk podkreślił, że "słabości osób złamanych przez grzech oraz ich postawy nieprawości nie można usprawiedliwiać, ale ich doświadczenie osobiste nie może być przedmiotem politycznych rozgrywek, o które w tych działaniach chodzi". Dodał, że swoją aktywność nasiliły środowiska, którym "bardzo zależy na tym, aby pomniejszyć moralny oraz społeczny autorytet Kościoła w Polsce, który na arenie międzynarodowej od wielu lat konsekwentnie broni moralnej stabilności oraz wymaga działań zgodnych z zasadami chrześcijańskimi, na których wyrastała Europa".

W imieniu Synodu Biskupów Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej abp Szewczuk wyraził przekonanie, "iż tylko na fundamencie chrześcijańskich wartości Europa będzie mogła odgrywać taką rolę, do jakiej jest w sposób szczególny powołana".

"Jest nam bardzo przykro, iż z powodu słabości nielicznej grupy osób - cierpi cały Kościół, a poprzez manipulacje medialne podważany jest autorytet Przewodniczącego Episkopatu. Pragniemy wyrazić naszą solidarność i życzyć, aby Kościół w Polsce pozostawał, mimo trudności, mocną ostoją prawd ewangelicznych" - napisał zwierzchnik ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego.

W pierwszej połowie października przewodniczący KEP abp. Józef Michalik przepraszał za - jak to ujął - "nieporozumienie" wynikłe z jego wcześniejszych słów, gdy komentując przypadki pedofilii w Kościele mówił: "często wyzwala się ta niewłaściwa postawa, czy nadużycie, kiedy dziecko szuka miłości. Ono lgnie, ono szuka. I zagubi się samo, i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga". "Dziecko jest niewinne i nie może być krzywdzone" - podkreślił później arcybiskup. 

«« | « | 1 | » | »»
 • gut
  30.10.2013 20:15
  Co za bardzo mądry głos! Dziękujemy!!! :-)
 • Ire
  30.10.2013 20:58
  Szanowna Redakcjo, dlaczego tekst związany z grekokatolikami ma tagi takie jak: prawosławie? Przecież grekokatolicy to też katolicy, tylko że mają wschodni obrządek. Więc nie potrzeby wpychać ich do braci prawosławnych.
 • Ire
  31.10.2013 11:20
  Uprzejmie dziękuję redakcji za zmianę tagów.
  Ale muszę przyznać, że na Gościu jest lepiej niż na przykład na ekai, gdzie materiały o grekokatolikach lądują w dziale ekumenizm :(
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.