RŚA: To nie wojna religijna, ale o ropę, złoto i diamenty

W Republice Środkowoafrykańskiej nie toczy się wojna religijna. Mówienie w ten sposób o trwającym konflikcie jest zakłamaniem.

W tym zdecydowanym tonie br. Benedykt Pączka komentuje dzisiejszy raport Amnesty International. Organizacja pisze w nim m.in. o mordach na tle etnicznym dokonywanych na muzułmanach przez chrześcijańskie grupy militarystyczne. Polski kapucyn, pracujący przy granicy z Czadem, na misji atakowanej ostatnio wielokrotnie przez islamskie bojówki Seleki, podkreśla, że zbyt szybko świat zapomniał o społeczno-ekonomicznych przyczynach konfliktu.

„To wszystko, co się dzieje w Republice Środkowoafrykańskiej na pewno nie ma żadnego związku z wojną religijną. Żyjąc na misji z moimi braćmi Środkowoafrykańczykami wielokrotnie od nich słyszałem, że nigdy nie było problemu między chrześcijanami i muzułmanami, od wieków mieli bardzo dobre relacje. Wszystko zaczęło się w marcu 2013 r., kiedy to kraj najechali islamscy najemnicy z Czadu i Sudanu, tworzący ugrupowanie Seleka – podkreśla polski kapucyn.

– Muzułmanie chronią się teraz w katolickich parafiach i misjach. Np. w miejscowości Kagabandoro w dwóch dużych parafiach schroniło się ponad 700 muzułmanów; w Carno przy kościele jest 400 muzułmanów, a w Berberati przy kurii biskupiej jest ich około 500. To jasno pokazuje, że my nie toczymy wojny religijnej, ale jesteśmy dla tych ludzi. Po pomoc może przyjść do nas zarówno muzułmanin, chrześcijanin, jak i człowiek niewierzący. Chciałbym jasno podkreślić, że mówienie o wojnie religijnej jest jednym wielkim kłamstwem. Bo tak naprawdę chodzi tutaj o trzy rzeczy: ropę naftową, kopalnie złota i złoża diamentów. I wojna, która toczy się w Republice Środkowoafrykańskiej, przede wszystkim dotyczy tego, a nie religii”.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • Klein
  12.02.2014 23:37
  I to są prawdziwe problemy! Ale tu zagorzałej dyskusji nie widzę.

  Ludzie, przestańcie się zajmować swoimi wyimaginowanymi problemami i pomóżcie ludziom w Afryce.

 • B
  13.02.2014 09:27
  I to jest rzetelna prawda. Ten list nie powinien schodzić z pierwszej strony. Pod maską siania nienawiści między religiami, toczy się prawdziwa wojna o bogactwa tego świata. I to wszystko kosztem ludzi, którzy chcą po prostu żyć...
 • Stanisław_Miłosz
  13.02.2014 22:42

  Ten raport Amnesty International to nie tylko odwrcanie uwagi od istoty konfliktu Republice Środkowej Afryki, czyli od grabieżczych, neokolonialnych działań nadnarodowych koncernów, mających w nich udziały lichwiarzy i spekulantów z Wall Street, City i paru innych miejsc (wcale nie bezimiennych), ale również, ze względu na medialne (media też są w ich - lichwiarzy - rękach i ich krwawym interesom służą) nagłośnienie, szczuciem muzułmanów na chrześcijan. Będą zatem tego kolejne "owoce" gdzieś w Syrii, w Egipcie, czy gdzie tam muzułmanie są.

   

  Czy tego dobrodzieje z AI nie wiedzą? Wiedzą, dobrze wiedzą. Ale kasa krwią niewinnych nie śmierdzi.

  Coraz częściej w ostatnich latach okazuje się jak daleko Ai odeszłą od początkowo deklarowanych intencji.

  Pewnie sporo działaczy AI jest uczciwych, ale komu dziś AI służy, ten przykład jaskrawo dowodzi.

   

 • Kazik
  14.02.2014 00:21
  Jeżeli jest ropa, złoto diamenty,to dlaczego nie zająć się ich eksploatacją zamiast mordować biednych? Nadal wiem że nic nie wiem.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.