York: synod anglikanów

Wczoraj w Yorku na północy Anglii rozpoczął się kilkudniowy Synod Generalny Kościoła anglikańskiego tego kraju.

Planowane jest na nim glosowanie w kontrowersyjnej sprawie dopuszczenia kobiet do godności biskupiej. Nie jest ona obojętna dla przyszłości dialogu ekumenicznego anglikanów z Kościołem katolickim i prawosławnymi, dla których takie święcenia biskupie czy kapłańskie są niezgodne z wiarą i ich udzielanie jest nieważne.

20 lat temu, w listopadzie 1994 roku, miały miejsce w Anglii pierwsze święcenia kapłańskie kobiet. Dzisiaj w tamtejszym Kościele anglikańskim ponad 30 proc. księży to kobiety. W sprawie dopuszczenia ich do biskupstwa Synod Generalny po raz pierwszy głosował 2 lata temu. Zabrakło wtedy 6 głosów do przegłosowania ustawy. Wielu pyta, czy tym razem zwolennikom święceń biskupich dla kobiet uda się zdobyć większość. Prymas Wspólnoty Anglikańskiej abp Justin Welby, mimo swych kontaktów ekumenicznych z katolikami, wyraźnie opowiada się za biskupstwem kobiet. Nie stawia sprawy na płaszczyźnie wiary, ale jedynie kultury. Wezwał wiernych do przyjęcia „zmiany kulturowej w życiu Kościoła oraz porzucenia lęku i uprzedzeń związanych z dopuszczeniem kobiet do godności biskupiej”. Wyniki glosowania będą znane w poniedziałek wieczór.

 

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.