Czas praktycznego ekumenizmu

Chrześcijanie na Ukrainie po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej przeżywają Boże Narodzenie w kontekście wojennym. Zwraca na to uwagę zwierzchnik ukraińskich grekokatolików abp Światosław Szewczuk.

Zdecydowana większość chrześcijan w tym kraju kieruje się kalendarzem juliańskim, a zatem święta Bożego Narodzenia rozpoczynają dzisiaj. Abp Szewczuk przyznaje, że przyjście na świat Zbawiciela jest dla ukraińskich chrześcijan wielkim pokrzepieniem. Bóg jest po stronie słabszych – dodaje ukraiński hierarcha.

„Tym razem Boże Narodzenie na Ukrainie jest świętem solidarności i braterstwa – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Szewczuk. – Wszyscy razem stawiamy czoło tym samym problemom. Mogę zaświadczyć, że jesteśmy po bratersku wspierani przez wszystkich chrześcijan różnych wyznań na Ukrainie. Jest to taki swoisty ekumenizm praktyczny, zwłaszcza gdy po chrześcijańsku trzeba odpowiadać na wyzwania wojny, przemocy, głodu i mrozu w tej ukraińskiej zimie. Jesteśmy chrześcijanami, trwamy razem nie tylko ze sobą nawzajem, ale również z tym samym Bogiem. I to jest naszą nadzieją”.

W rozmowie z Radiem Watykańskim arcybiskup większy Kijowa zapewnił też o modlitwie o powodzenie zabiegów dyplomatycznych, które są alternatywą dla działań zbrojnych. Przypomniał, że Ukraina doświadczyła inwazji z zewnątrz, naruszenia integralności swych granic ze strony kraju, który jest o wiele silniejszy. Dyplomacja tymczasem powinna chronić słabszych – zaznaczył abp Szewczuk. Zastrzegł, że dyplomaci muszą nie tylko zaproponować rozwiązanie obecnego kryzysu, ale także zachować reguły międzynarodowego pokoju.
 

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.