Birma: buddyści przeciw innym religiom

Nacjonalistyczne ugrupowanie buddyjskich mnichów zabiega o wprowadzenie pakietu ustaw, które mają na celu ochronę rasy i religii.

Birmańscy buddyści chcą radykalnie ograniczyć rozwój innych religii. Ich inicjatywy są wymierzone przede wszystkim w muzułmanów. Uderzają jednak również w chrześcijan. Nacjonalistyczne ugrupowanie buddyjskich mnichów zabiega o wprowadzenie pakietu ustaw, które mają na celu ochronę rasy i religii. Z chrześcijańskiego punktu widzenia najważniejsze są ograniczenia dotyczące zmiany religii i zawierania małżeństw mieszanych. W muzułmanów najbardziej uderzy zakaz poligamii i kontrola rozrodczości.

Chrześcijanie stanowią ok. 7 procent ponad 50-milionego społeczeństwa Birmy. Już teraz napotykają wiele trudności w wypełnianiu swej misji. Ostatnio do silnych napięć doszło w zachodnim stanie Czin. Nie wydaje się tam zezwoleń na budowę kościołów. Chrześcijanie w geście desperacji stawiają nagie krzyże. Władze je obalają i na ich miejsce wznoszą buddyjskie wieże-pagody. W ostatnim czasie los taki spotkał 13 krzyży. Ostatni miał zostać obalony 30 stycznia. Chrześcijaninowi, który go postawił, grozi kara dwóch lat więzienia.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.