Watykan uczy się Rosji

Watykańskie rozumienie tego kraju zmienia się w miarę postępu dialogu katolicko-prawosławnego.

Na potrzebę wzajemnego odkrywania Rosji i Watykanu zwrócił uwagę nuncjusz apostolski w Moskwie. Abp Ivan Jurkowicz wziął udział w prezentacji książki rosyjskiego watykanisty Aleksieja Bukałowa. Nosi ona tytuł „Z papieżami po kręgu szerokiego świata”. Została poświęcona podróżom apostolskim ostatnich papieży.

Oficjalny przedstawiciel Ojca Świętego w Moskwie podkreślił, że działalność autora książki przybliża Rosjanom Watykan, a Watykanowi Rosję. Zdaniem nuncjusza przez dziesiątki lat w Watykanie wielu myślało, że zna Rosję, a był to mylny pogląd. Zadaniem Aleksieja Bukałowa jest uleczenie tej rany błędnego myślenia. Abp Ivan Jurkowicz podkreślił, że Rosja zajmuje ważne miejsce w świecie, a watykańskie rozumienie tego kraju zmienia się w miarę postępu dialogu katolicko-prawosławnego.

Aleksiej Bukałow, członek Międzynarodowego Pen Clubu, przez wiele lat wchodził w skład świty papieskiej, odbywając z trzema ostatnimi papieżami podróże apostolskie. Św. Jana Pawła II określa jako kogoś, kto zawsze zachowywał ton gotowy do kontaktu z drugim człowiekiem i zauważał „drobnostki” ważne dla swojego rozmówcy. Benedykta XVI zapamiętał jako bardziej formalnego w kontakcie, ale w miarę upływu pontyfikatu nabierającego wprawy w rozmowach z dziennikarzami. Papież Franciszek ujął Bukałowa słowami wypowiedzianymi do niego w trakcie lotu do Stanów Zjednoczonych, że „bez Rosji nie można obecnie rozwiązać żadnego światowego kryzysu”. A na pytanie, czy chciałby spotkać się z patriarchą moskiewskim, Franciszek odpowiedział: „W każdej chwili i w dowolnym miejscu”.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama