Patriarcha Cyryl: rozmawiałem z papieżem o tym...

Rozmawiałem z papieżem o tym, jak zapobiec wojnie światowej - ujawnił patriarcha moskiewski i Całej Rusi Cyryl trzy dni po spotkaniu z Franciszkiem w Hawanie.

W rozmowie ze stacją telewizyjną Russia Today TV zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) stwierdził, że trzeba zrobić wszystko co możliwe, by doszło do znacznej poprawy relacji między Stanami Zjednoczonymi i Rosją.

- Musimy sobie uświadomić, że są to dwa największe mocarstwa, które mają militarną siłę do zniszczenia siebie nawzajem i całego świata. Za wszelką cenę trzeba uniknąć wojny na szeroką skalę. O tym rozmawiałem z papieżem Franciszkiem - przyznał Cyryl.

Dodał, że ich spotkanie mogło być „planem Bożym” w czasie, gdy „ciemne chmury zbierają się nad Syrią” i gdy „istnieje groźba konfrontacji między państwami mających olbrzymią siłą zniszczenia”.

- Musimy zrobić wszystko, by uniknąć wojny. To jest numer jeden wśród priorytetów dla Amerykanów, dla Rosjan i wielu innych narodów - wskazał patriarcha.

Przypomniał, że nawet w czasie zimnej wojny chrześcijanie Związku Radzieckiego i USA znajdowali sposoby, by się spotkać i pracować razem na rzecz lepszej przyszłości. - Mieliśmy intensywne kontakty z amerykańskimi wspólnotami chrześcijańskimi, łącznie z wizytami delegacji, konferencjami, aby wypracować wspólne chrześcijańskie podejście do spraw, które dzieliły USA i Związek Radziecki - mówił zwierzchnik RKP, pytając dlaczego nie mielibyśmy tego zrobić również dzisiaj.

Zauważył, że większość mieszkańców USA to chrześcijanie. - Podzielają te same wartości i należą do tej samej światowej rodziny chrześcijańskiej, co my. Musimy skorzystać z tej okazji, by raczej budować mosty niż pogłębiać podziały między nami. Wówczas to oddolne wsparcie ze strony zwykłych ludzi, duchownych i instytucji religijnych stworzy w naszych krajach środowisko, które będzie miało pozytywny wpływ na tych, którzy kształtują politykę zagraniczną - podkreślił Cyryl.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • M.R.
  15.02.2016 23:17
  "Przypomniał, że nawet w czasie zimnej wojny chrześcijanie Związku Radzieckiego i USA znajdowali sposoby, by się spotkać i pracować razem na rzecz lepszej przyszłości. - Mieliśmy intensywne kontakty z amerykańskimi wspólnotami chrześcijańskimi, łącznie z wizytami delegacji, konferencjami, aby wypracować wspólne chrześcijańskie podejście do spraw, które dzieliły USA i Związek Radziecki - mówił zwierzchnik RKP, pytając dlaczego nie mielibyśmy tego zrobić również dzisiaj." - ha, ha, ha, ha
 • zamieszanie
  16.02.2016 08:41
  W czasie wojny zanikają instynkty człowieczeństwa - Człowiek staje się, maszynką do zabijania. Gen. Ścibor-Rylski. W czasie pokoju, synowie grzebią swoich ojców - w czasie wojny, ojcowie grzebią swoich synów. (Izajasza 2:4) I wyda wyrok wśród narodów oraz uporządkuje sprawy wielu ludów. I przekują swe miecze na lemiesze, a swe włócznie na noże ogrodnicze. Naród nie podniesie miecza przeciw narodowi ani się już nie będą uczyć wojowania. Najbardziej pokojowo usposobiony lud. link http://www.jw.org/pl/wiadomo%C5%9Bci/sytuacja-prawna/regiony/%C5%9Bwiat/eksperci-o-odmowie-s%C5%82u%C5%BCby-wojskowej-film/ http://www.jw.org/pl/%C5%9Bwiadkowie-jehowy/faq/dlaczego-nie-idziecie-na-wojn%C4%99/ Jeśli wszystkie religie uczą pokoju, dlaczego wszystkie nie potrafią pokoju osiągnąć.
 • Król Dawid
  16.02.2016 13:06
  Do pokoju najpierw potrzebne jest wyzucie chrześcijaństwa z potrzeby mesjanizmu politycznego.

  Jedyne co jest nam potrzebne do zbawienia to podwójna łaska. Zbawienie jest w imieniu Jezusa. Tylko Jezus ma moc odpuszczania grzechów. Nie liczy się nic oprócz odpuszczenia grzechów i możliwości uczestnictwa w Eucharystii oraz realizacji Ewangelii w życiu.

  Każdy polityk, który głosi programy polityczne najpierw powinien głosić wyzwolenie z więzów grzechu, nad którymi władzę ma Jezus. Uzdrowienie ciała nie jest możliwe bez uzdrowienia ducha. Dobro pochodzi od Boga. Nie można miłować bliźniego nie kochając Boga. Wcześniej uważałem, że to jest możliwe.

  Wybaczam wszystkim zaborcom i okupantom, w tym Józefowi Stalinowi i Adolfowi Hitlerowi, którzy chcieli, chcą i będą chcieli zniszczyć Polskę i Polaków, w tym także mnie. Wybaczam w każdym momencie, ponieważ wiem, że gdyby wiedzieli co czynią nigdy by tego nie zrobili.

  Walka ze złem nigdy nie oznacza przyzwolenia na zło. Jeżeli człowiek zagraża bezpieczeństwu publicznemu nie można dopuścić by krzywdził i zagrażał innym. Kim jest ten kto ściąga zagrożenie lub zagładę na siebie i innych m.in. poprzez prowokacje? Czy wojna i cierpienie innych jest tego warta? Czy nasze bezpieczeństwo i wolność jest cenniejsza niż ww. wartości innego narodu?

  Do głoszenia Ewangelii wszystko inne będzie dodane.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.