W przeszłości uroczystości te zawsze miały charakter jednostronny, a nierzadko triumfalistyczny i polemiczny. Teraz żyjemy w epoce ekumenizmu, więc tę rocznicę trzeba przeżywać razem – zauważa kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
W Lund po raz pierwszy katolicy i protestanci będą wspólnie obchodzić rocznicę reformacji. W przeszłości uroczystości te zawsze miały charakter jednostronny, a nierzadko triumfalistyczny i polemiczny. Teraz żyjemy w epoce ekumenizmu, więc tę rocznicę trzeba przeżywać razem – zauważa kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
Już w poniedziałek 31 października Franciszek udaje się do Szwecji, gdzie weźmie udział w upamiętnieniu 500-lecia reformacji. Jak podkreśla kard. Koch, będzie to również okazja do wyrażenia wdzięczności za to, czego udało się dokonać w dialogu katolicko-luterańskim.
„Fakt, że przewodniczący i sekretarz Światowej Federacji Luterańskiej będą wraz z Papieżem współprzewodniczyć liturgii w Lund, wydaje mi się bardzo pięknym znakiem. Bo my nie wspominamy jedynie 500-lecia rozpoczęcia reformacji, ale również 50-lecie intensywnego dialogu między luteranami i katolikami. Dzięki temu mogliśmy odkryć to, co jest wspólne obu Kościołom. A jest to wiele większe od tego, co nas dzieli. W tym sensie możemy również uroczyście wyrazić wdzięczność za rozwój dialogu teologicznego. Z drugiej strony mam nadzieję, że te wydarzenia w Lund będą ważnym krokiem naprzód. Hasłem tego wydarzenia są słowa: «Od konfliktu do jedności». Mieliśmy w przeszłości wiele konfliktów, ale naszym celem jest jedność. Dlatego mam nadzieję, że to wydarzenie w Lund będzie ważnym krokiem ku pełnej jedności między luteranami a katolikami” – powiedział kard. Koch.
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
"Zabili ich na różne sposoby. Są wszystkie dowody na to, jak ich torturowali."