Kard. Koch: to będzie krok ku jedności

W przeszłości uroczystości te zawsze miały charakter jednostronny, a nierzadko triumfalistyczny i polemiczny. Teraz żyjemy w epoce ekumenizmu, więc tę rocznicę trzeba przeżywać razem – zauważa kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

W Lund po raz pierwszy katolicy i protestanci będą wspólnie obchodzić rocznicę reformacji. W przeszłości uroczystości te zawsze miały charakter jednostronny, a nierzadko triumfalistyczny i polemiczny. Teraz żyjemy w epoce ekumenizmu, więc tę rocznicę trzeba przeżywać razem – zauważa kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Już w poniedziałek 31 października Franciszek udaje się do Szwecji, gdzie weźmie udział w upamiętnieniu 500-lecia reformacji. Jak podkreśla kard. Koch, będzie to również okazja do wyrażenia wdzięczności za to, czego udało się dokonać w dialogu katolicko-luterańskim.

„Fakt, że przewodniczący i sekretarz Światowej Federacji Luterańskiej będą wraz z Papieżem współprzewodniczyć liturgii w Lund, wydaje mi się bardzo pięknym znakiem. Bo my nie wspominamy jedynie 500-lecia rozpoczęcia reformacji, ale również 50-lecie intensywnego dialogu między luteranami i katolikami. Dzięki temu mogliśmy odkryć to, co jest wspólne obu Kościołom. A jest to wiele większe od tego, co nas dzieli. W tym sensie możemy również uroczyście wyrazić wdzięczność za rozwój dialogu teologicznego. Z drugiej strony mam nadzieję, że te wydarzenia w Lund będą ważnym krokiem naprzód. Hasłem tego wydarzenia są słowa: «Od konfliktu do jedności». Mieliśmy w przeszłości wiele konfliktów, ale naszym celem jest jedność. Dlatego mam nadzieję, że to wydarzenie w Lund będzie ważnym krokiem ku pełnej jedności między luteranami a katolikami” – powiedział kard. Koch.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • ks. Michał
  27.10.2016 08:06
  Proponuję zamiast świętować 500 lat Reformacji, przeprosić za 500 lat grzechu rozłamu. Można to zrobić razem z luteranami, owszem, nawet w obecności papieża.
 • Gość
  27.10.2016 08:42
  Czy portal wiara.pl jest katolicki, czy protestancki? Dlaczego tyle tu artykułów popularyzujących protestantyzm?
 • Ajja
  27.10.2016 11:06
  Ekumenizm w obecnym wydaniu to entuzjastyczne ogłaszanie, że choć wcześniej katolicy upierali się, że 2=2=4, a protestanci, że 2+2=5, to dzięki owocnemu dialogowi wydano deklarację, że 2+2 =4,5.
 • Gość
  27.10.2016 11:54
  Z objawień bł. Katarzyny Emmerich:
  „Widziałam Kościół ziemski, to znaczy społeczność wierzących na ziemi, owczarnię Chrystusa w jej stanie przejściowym na ziemi, pogrążoną w całkowitych ciemnościach i opuszczoną. (A. II. 352) Wy, kapłani, wy się nie ruszacie! Śpicie, a owczarnia płonie ze wszystkich stron! Nic nie robicie! Och! Jakże płakać będziecie nad tym dniem! Gdybyście choć wypowiedzieli jedno ‘Ojcze nasz’. Widzę tak wielu zdrajców! Nie odczuwają cierpienia, kiedy się mówi: «Źle się dzieje.» W ich oczach wszystko idzie dobrze, byle tylko doznawali chwały tego świata. (A. III. 184) Widziałam też wielu dobrych i pobożnych biskupów, lecz wątłych i słabych. Źli często brali górę. (A. II. 414) Widzę ułomności i upadek kapłaństwa, widzę też przyczyny tego i widzę przygotowane kary. (A. II. 334) Słudzy Kościoła są tak gnuśni! Nie czynią już użytku z mocy, jaką posiadają dzięki kapłaństwu. (A. II. 245)..."
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.