Cyryl I o peregrynacji relikwii św. Mikołaja

Ich obecność na ziemi rosyjskiej przyczyniła się do pojednania Wschodu i Zachodu chrześcijaństwa bardziej, niż inne działania dyplomatyczne.

W dzień upamiętniający Chrzest Rusi relikwie św. Mikołaja powróciły z Rosji do Bari. Patriarcha moskiewski Cyryl wyraził wdzięczność Papieżowi Franciszkowi za zgodę na ich peregrynację do Moskwy i Petersburga.

Cyryl I powiedział, że w ciągu ponad dwóch miesięcy przebywania relikwii w Moskwie i Petersburgu oddało im hołd blisko 2,5 mln pielgrzymów. W kolejce do adoracji stali oni niekiedy po 8 albo więcej godzin, w deszczu lub spiekocie słonecznej. Zwierzchnik rosyjskiego prawosławia podkreślił, że peregrynacja relikwii św. Mikołaja  nieprzypadkowo wypadła w setną rocznicę rosyjskich rewolucji, zapoczątkowujących epokę nieludzkich prześladowań chrześcijan w Rosji. Przygotowując nawiedzenie relikwii nikt  nie planował zbieżności dat ich przebywania w Rosji z rocznicą rewolucji. Zdaniem patriarchy moskiewskiego  stało się to dzięki Opatrzności Bożej.

Szczególną wdzięczność Cyryl I wyraził Papieżowi Franciszkowi za zgodę na przybycie relikwii św. Mikołaja do Rosji. Stwierdził, że ich obecność  na ziemi rosyjskiej przyczyniła się do pojednania Wschodu i Zachodu chrześcijaństwa bardziej, niż inne dotychczasowe działania dyplomatyczne.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.