Przed wizytą abp. Chrystodulosa w Watykanie

KAI/J

publikacja 13.12.2006 10:00

W czwartek 14 grudnia prawosławny arcybiskup Aten i całej Hellady (Grecji) Chrystodulos rozpoczyna wizytę w Watykanie, podczas której m.in. przyjmie go Benedykt XVI. Będzie to pierwszy w historii pobyt zwierzchnika Kościoła Hellady w Watykanie.

Ten powstały w połowie XIX w. Kościół znany był przez całe dziesięciolecia z postawy bardzo antykatolickiej i antypapieskiej, ale w ostatnich latach nastąpiło wyraźne ocieplenie wzajemnych stosunków, czego symbolem stała się pamiętna podróż do Grecji w maju 2001 r. Jana Pawła II.


Arcybiskup zapowiadał już odwiedziny Watykanu - jako rewizytę za tamten pobyt Ojca Świętego na ziemi greckiej - w listopadzie 2003, ale tamta wizyta została niemal w ostatniej chwili odwołana ze względu na stanowczy sprzeciw Świętego Synodu Kościoła Hellady.

Zwierzchnik greckiego prawosławia urodził się w 1939 w mieście Xanthe (Ksanthi) we wschodniej Grecji jako Christos Paraskewaidis. W 1962 ukończył studia prawnicze, a w 5 lat później także teologiczne na Uniwersytecie Ateńskim, wcześniej zaś - w 1961 - złożył śluby zakonne, przyjmując imię Chrystodulos, a w 1965 przyjął święcenia kapłańskie i został mianowany archimandrytą.

Od tamtego czasu przez kilka lat pracował duszpastersko w kilku parafiach, po czym w latach 1968-74 był sekretarzem Świętego Synodu Kościoła Grecji. Był to trudny okres w dziejach zarówno kraju, jak i Kościoła, gdyż w Grecji rządziła wówczas junta tzw. "czarnych pułkowników", której dyktatura dotknęła wszystkie dziedziny życia kraju i narodu, łącznie z religijną.

W 1974 archimandryta Chrystodulos został mianowany metropolitą Dimitriady i urząd ten piastował 24 lata, aż do wybrania go na arcybiskupa Aten i całej Hellady. W tym czasie ogromnie rozwinął życie duchowe w swej diecezji, m.in. wyświęcił ponad 150 nowych kapłanów i zwielokrotnił szeregi katechetów. Powołał do życia wiele instytucji kościelnych, charytatywnych i społecznych, poświęcał dużo uwagi sprawom młodzieży i rodziny.

Na stanowisku głowy Kościoła Grecji, na które wybrano go w kwietniu 1998, wiele uwagi poświęca nie tylko sprawom wewnętrznym, ale również m.in. jedności Europy i oparcia jej na korzeniach chrześcijańskich. Gdy 22 sierpnia 2003 r. otrzymywał doktorat honorowy Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, zwierzchnik polskiego prawosławia metropolita Sawa przypomniał słowa arcybiskupa, iż chrześcijaństwo nigdy nie było sąsiadem Europy, lecz zawsze stanowiło jej nieodłączną część.

Prawosławny arcybiskup Aten jest jednym z najlepszych znawców bizantyńskiej muzyki kościelnej i poświęcił tej tematyce kilka prac. Inny krąg jego zainteresowań to młodzież, rodzina i ochrona życia. Ale sporo uwagi poświęca też sprawom czysto kościelnym, m.in. napisał kilka książek o problemach duchowieństwa, krytykując niektóre zjawiska wśród księży. Ma też kilka doktoratów honorowych, m.in. w Polsce i w Rumunii (2000).

Kościół Grecji pod jego kierunkiem wzbogacił się o nowy dynamizm, a sam arcybiskup stale podkreśla, że podstawowym zadaniem Kościoła jest troska o zbawienie każdego człowieka. Abp Chrystodulos ma też zasługi w zakresie rozwoju kościelnych środków przekazu oraz pomocy, jakiej jego Kościół udziela ludziom na całym świecie, m.in. w Turcji, Afganistanie, Czeczenii i w innych miejscach.

W dniach 4-5 maja 2001 podejmował w Atenach Jana Pawła II, który odwiedził ten kraj w ramach swej historycznej podróży śladami św. Pawła Apostoła Narodów. 4 maja 2001 r. na Areopagu Papież i zwierzchnik Kościoła greckiego podpisali porozumienie dotyczące współpracy w dziedzinie umacniania pokoju, sprawiedliwości, praw człowieka, obrony świętego charakteru życia i całego stworzenia.

Podczas pobytu w Atenach w lutym 2003 przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan kard. Walter Kasper zaprosił arcybiskupa do odwiedzin Watykanu. Chrystodulos przyjął to zaproszenie i zapowiedział, że złoży wizytę Papieżowi w listopadzie tegoż roku. Ostatecznie jednak nie doszła ona wówczas do skutku ze względu na sprzeciw większości członków Świętego Synodu Kościoła Hellady.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona

Reklama

Autopromocja

Reklama