Rada Kościołów Egiptu za jednością i dialogiem z muzułmanami

Pod przewodnictwem patriarchy koptyjskiego Tawadrosa II odbyło się szóste spotkanie Rady Kościołów Egiptu, zrzeszającej wspólnoty chrześcijańskie obecne w tym kraju. Spotkanie rady odbywało się pod hasłem: „Oby wszyscy stanowili jedno”. 

Rada Kościołów utrzymuje jedność w działalności duszpasterskiej oraz w spotkaniu z muzułmańską większością i rządem. Ważne jest, aby chrześcijanie mówili jednym głosem i działali wspólnie. Instytucja została powołana do życia w 2013 r., a celem jej działalności jest promocja dialogu międzyreligijnego oraz szerszej obecności chrześcijańskiej w polityce i społeczeństwie.

Odpowiedzialni za Kościoły chrześcijańskie z uznaniem wypowiedzieli się o wysiłkach prezydenta al-Sisi w umacnianiu zasad równości, obywatelskości oraz współistnienia. Wskazali w tym kontekście na otwarcie meczetu oraz katedry Narodzenia Pańskiego. Doceniają również pozytywny wysiłek w walce z terroryzmem oraz działania na rzecz stabilizacji i bezpieczeństwa, jak również wzrost poziomu życia społecznego i ekonomicznego.

Rada wspiera pokój społeczny oraz wzywa do konstruktywnego dialogu w klimacie tolerancji. Zachęca chrześcijan, aby uczestniczyli aktywnie w budowaniu wraz z muzułmanami nowoczesnego państwa oraz rozsiewali ducha tolerancji, miłości i jedności.

«« | « | 1 | » | »»