W luterańskiej katedrze w Rydze odbyły się 8 sierpnia święcenia biskupie nowego katolickiego metropolity Rygi, abp. Zbigniewa Stankiewicza. Głównym konsekratorem był jego poprzednik, kard. Jānis Pujats, zaś współkonsekratorami: nuncjusz apostolski na Łotwie abp Luigi Bonazzi i prymas Polski abp Józef Kowalczyk.
Mszę koncelebrowało kilkunastu biskupów z Łotwy, Litwy, Estonii, Polski i Ukrainy. W liturgii uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz Łotwy, z prezydentem Valdisem Zatlersem i premierem Valdisem Dombrovskisem. Przybył także były szef państwa Guntis Ulmanis.
W luterańskiej katedrze, która przed reformacją była świątynią katolicką, znajduje się grób apostoła Łotwy, św. Meinarda. Ten żyjący w XII w. niemiecki misjonarz był pierwszym biskupem tego kraju. Jan Paweł II zatwierdził jego kult w czasie swej podróży na Łotwę w 1993 r.
W swoim pierwszym liście pasterskim abp Stankiewicz zapowiedział, że priorytetem jego posługi będzie „odrodzenie Łotwy”. Zapewnił, że chce służyć Bogu i społeczeństwu, gdyż taka jest misja Kościoła: głoszenie Dobrej Nowiny i służba ludziom – „każdemu z was” – napisał hierarcha.
Abp Stankiewicz jest następcą kard. Jānisa Pujatsa, który w wieku 79 lat przeszedł na emeryturę. Przejmuje arcybiskupstwo Rygi, w którym katolicy są mniejszością i stanowią 16 proc. wszystkich mieszkańców.
55-letni obecnie abp Zbigniew Stankiewicz (po łotewsku: Zbigņev Stankevičs) pochodzi z diecezji jełgawskiej. Ukończył Politechnikę Ryską, a następnie pracował w tamtejszej stoczni i jednym z banków. Był też m.in. zastępcą prezesa Związku Polaków na Łotwie. W 1990 r. wstąpił do wyższego seminarium duchownego w Lublinie i w sześć lat później, w wieku 41 lat, został wyświęcony na kapłana dla archidiecezji ryskiej. Po okresie praktyki duszpasterskiej podjął na nowo studia, tym razem na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, które ukończył w 2008 r. doktoratem z teologii fundamentalnej, po czym powrócił na Łotwę.
Do 19 czerwca br. ks. Stankiewicz był ojcem duchownym ryskiego seminarium duchownego i dyrektorem działającego w stolicy Łotwy Wyższego Instytutu Nauk Religijnych, podległego Papieskiemu Uniwersytetowi Laterańskiemu.
Obok łotewskiego włada biegle językami: polskim, rosyjskim, włoskim, angielskim oraz dobrze niemieckim i francuskim. Jest zapalonym alpinistą. Do swoich hobby zalicza również podróże i historię sztuki. Jest autorem licznych artykułów naukowych, a także znany jest ze swego zaangażowania w promocję Kościoła katolickiego na Łotwie w mediach.
Ingres abp. Stankiewicza do katolickiej katedry św. Jakuba odbędzie się 21 sierpnia.
To znak wytrwałości, jaką wykazują chińskie wspólnoty katolickie na drodze wiary.
Głównej świątecznej liturgii zakończonej procesją przewodniczył biskup supraski Andrzej.