Rosyjsko-gruziński konflikt prawosławny

Publikacja życzeń patriarchy moskiewskiego Cyryla dla narodu Południowej Osetii z okazji dwudziestej rocznicy niezawisłości spowodował wewnątrzprawosławny spór. Patriarcha Gruzji Eliasz II wystosował w tej sprawie specjalny list do zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi. Informacja o liście patriarchy Cyryla do władz Południowej Osetii ukazała się na stronie internetowej Państwowego Komitetu Informacji Południowej Osetii.

„W mediach pojawiła się informacja, o waszym liście z życzeniami do szefa samozwańczo ogłoszonej Republiki Południowej Osetii w związku z dwudziestoleciem «niezawisłości». Wywołało to bardzo negatywną reakcję pośród wiernych i całego społeczeństwa Gruzji. Bardzo smutny i zupełnie niezrozumiały jest wasz krok, poprzez który uznajecie separatystyczny reżim ustanowiony przemocą, wbrew prawu, na od wieków gruzińskiej ziemi. Gruzińskość tej ziemi uznaje cały świat” – napisał w do patriarchy moskiewskiego Eliasz.

Patriarcha gruziński przypomniał Cyrylowi jego troskę o zachowanie kanonicznych granic Gruzji i gruzińskiego prawosławia. Tym bardziej z zaskoczeniem i smutkiem został przyjęty w Tbilisi list patriarchy do władz Południowej Osetii. Patriarcha Eliasz dodał, że „Kościół nie powinien ulegać wpływom polityków i politycznych procesów. Mamy nadzieję, że w przyszłości wy, jak niegdyś, staniecie po stronie sprawiedliwości, co będzie sprzyjać rozwojowi dobrosąsiedzkich stosunków między naszymi państwami”.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.