Cerkiew św. Sofii - Mądrości Bożej. Trzecia w Warszawie

Prawosławny metropolita warszawski i całej Polski abp Sawa poświęcił cerkiew wybudowaną na wzór świątyni Hagia Sophia.

„Małe poświęcenie wody” oraz poświęcenie świątyni pw. św. Sofii – Mądrości Bożej zgromadziło w Warszawie episkopat, duchowieństwo i wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Uroczystościom przewodniczył metropolita Sawa, w asyście arcybiskupa lubelskiego i chełmskiego Abla, arcybiskupa białostockiego i gdańskiego Jakuba, arcybiskupa wrocławskiego i szczecińskiego Jerzego, arcybiskupa przemyskiego i gorlickiego Paisjusza, arcybiskupa bielskiego Grzegorza, biskupa łódzkiego i poznańskiego Atanazego, biskupa hajnowskiego Pawła, biskupa supraskiego Andrzeja, biskupa siemiatyckiego Warsonofiusza oraz licznie zgromadzonego duchowieństwa. Na poświęcenie nowej cerkwi przybyli także pielgrzymi z Białegostoku, Siemiatycz, Bielska Podlaskiego, Hajnówki oraz Białowieży. Obecny był bp Tadeusz Pikus, proboszcz parafii bł. Edmunda Bojanowskiego, ks. Adam Zelga, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz władz samorządowych.

Hagia Sophia w Warszawie

Foto Gość DODANE 20.09.2020 AKTUALIZACJA 21.09.2020

Hagia Sophia w Warszawie

Prawosławny arcybiskup Sawa poświęcił nową cerkiew. Nawiązuje ona architekturą do świątyni w Konstantynopolu, zamienioną niedawno na meczet.

więcej »

- To poświęcenie odbywa się w momencie, kiedy najważniejsza świątynia chrześcijańska Hagia Sophia w Konstantynopolu - Istambule, została dzisiaj zamieniona na meczet, przynosząc wielki ból chrześcijanom - podkreślał w czasie liturgii metropolita Sawa, nawiązując do decyzji prezydenta Turcji Tayyipa Recepa Erdogana, by świątynia w Stambule, w której od 90 lat dotychczas mieściło się muzeum sztuki bizantyńskiej, zyskała status meczetu i obecnie odbywają się w niej modły muzułmańskie. - Zastanówmy się nad faktem: zgodnie z wolą Bożą, my, tu w Warszawie, w centrum Europy, oddajemy do użytku życia cerkiewnego kopię tej wspanialej budowli konstantynopolitańskiej. Warto przywołać mądre słowa Św. Cerkwi: „Nikt jak Bóg!”. To On kieruje losem świata, Św. Cerkwi i każdego z nas. Dlatego też, każdy „kto ma oczy, niech widzi, kto ma uszy, niech słucha”, czego dokonuje Bóg. Jemu niech będzie chwała!” - mówił metropolita.

Cerkiew św. Sofii - Mądrości Bożej. Trzecia w Warszawie  

Abp Sawa zaznaczył, że świątynia poświęcona jest pamięci przodków, wyznawców Prawosławia w Rzeczypospolitej na przestrzeni wieków, szczególnie tych, "którzy ginęli w obozach i łagrach na Wschodzie i Zachodzie, tych, którzy mocni wiarą, oddawali swe życie podczas Powstania Warszawskiego" - duchownych, świeckich, młodzieży i dzieci Warszawy.

Cerkiew św. Sofii - Mądrości Bożej. Trzecia w Warszawie

- To właśnie Liturgia uświęca człowieka i otaczający go świat, jednoczy go z Bogiem i z drugim człowiekiem. Jednoczy nas także z naszymi przodkami, którzy pot i krew swoją składali w ofierze na ołtarzu Św. Prawosławia, za wolną Ojczyznę, poczynając od XVI wieku poprzez pierwszą i drugą wojnę światową, wywózki, bieżeństwo, przesiedlenia, akcję „Wisła”, obozy i łagry jak Sybir, Katyń. Miednoje, Telerhof, Oświęcim, Dachau Gross Rosen, Ravensbrűk, Mauthausen, burzenie cerkwi, czy Powstanie Warszawskie, w którym zginęli duchowni m. st. Warszawy, wierni, młodzież i dzieci - mówił hierarcha po obrzędzie poświęcenia cerkwi.

W kapsule z aktem erekcyjnym cerkwi znalazła się między innymi, ziemia zroszona krwią niewinnie zamordowanych sierot warszawskiej Woli.

Cerkiew św. Sofii - Mądrości Bożej. Trzecia w Warszawie

Projekt świątyni został opracowany przez warszawskiego architekta śp. Andrzeja Markowskiego, który nie doczekawszy się zakończenia budowy, zmarł nagle 20 kwietnia 2019 r. Warszawska Hagia Sophia w swej architekturze łączy elementy konstantynopolitańskiej katedry z VI w. Główny ołtarz poświęcony będzie Narodzeniu Przenajświętszej Bogurodzicy. Metropolita Sawa ogłosił, iż świętami szczególnie czczonymi w powstającej cerkwi będą: Narodziny Bogurodzicy, święto Prepołowienija (Połowa Pięćdziesiątnicy) i dzień pamięci św. wielkiego męczennika i uzdrowiciela z przełomu III i IV wieku, Pantelejmona, któremu będzie poświęcony boczny ołtarz.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |