Metropolita Epifaniusz: Nie mamy prawa tracić ducha w obliczu agresji rosyjskiego imperium zła

W ostrych słowach skrytykował też ideologów "ruskiego mira".

„Nie mamy prawa tracić ducha w obliczu agresji rosyjskiego imperium zła” – powiedział metropolita Epifaniusz, metropolita kijowski i całej Ukrainy. Zwierzchnik Prawosławnego Kościoła Ukrainy zwrócił się z przesłaniem do Ukraińców i wszystkich ludzi dobrej woli na całym świecie z okazji dziesiątej rocznicy wojny i drugiej rocznicy pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę.

„Naród ukraiński przeciwstawił się rosyjskiemu agresorowi, a ukraińskie siły obronne zatrzymały natarcie wroga. Jednocząc się, społeczeństwo ukraińskie zademonstrowało swoje pragnienie zachowania i obrony wolności, niezależności i suwerenności swojego państwa, ochrony osiągnięć tych, którzy walczyli o wolność Ukrainy i przekazania wolnej Ojczyzny przyszłym pokoleniom” – powiedział Epifaniusz.

Zapewnił o modlitwie za dzielnych żołnierzy Sił Obronnych Ukrainy, przywódców państwowych i wojskowych kraju oraz wszystkich tych, którzy przyczyniają się do obrony ojczyzny i przybliżają zwycięstwo nad agresorem.

Epifaniusz podziękował wszystkim międzynarodowym partnerom, wszystkim ludziom dobrej woli za pomoc, wsparcie, sprzęt wojskowy i opiekę nad ukraińskimi uchodźcami. „Pragniemy również przypomnieć tym, którzy wahają się w określeniu swojego stanowiska, że neutralność w obliczu agresji zła oznacza w rzeczywistości pomoc złu. Dziesięć lat wojny Rosji przeciwko Ukrainie niezbicie to potwierdziło” – powiedział zwierzchnik PKU.

Zapewnił o modlitwie za tych, którzy oddali życie za wolność i za Ukrainę. „Pamięć o nich i chwała będą trwać wiecznie! Prosimy Boga o spokój dusz wszystkich niewinnych ofiar rosyjskiej agresji” – powiedział Epifaniusz.

Poprosił o modlitwę w intencji jeńców wojennych, dla niesprawiedliwie uwięzionych przez rosyjskich okupantów i dla wszystkich tymczasowo znajdujących się pod panowaniem agresora.

Zwierzchnik PKU po raz kolejny potępił agresywną ideologię „rosyjskiego świata”, która służy jako usprawiedliwienie rosyjskich zbrodni. „Ta ideologia i jej propagandziści, w tym głowa rosyjskiego patriarchatu, Gundiajew, muszą zostać potępieni w taki sam sposób, jak zbrodnicze ideologie nazizmu i bolszewizmu zostały potępione przez ludzkość i historię” – powiedział Epifaniusz.

W rocznicę rozpoczęcia wojny i inwazji na pełną skalę po raz kolejny Epifaniusz wezwał do zakończenia duchowej okupacji Ukrainy przez struktury rosyjskiego świata i ostatecznego przyjęcia ustawy, która prawnie zabroni rosyjskim ośrodkom posiadania ukraińskich wspólnot religijnych pod swoją jurysdykcją.

Na zakończenie zwierzchnik PKU powiedział: „Chociaż ciężar wojny jest ciężki dla nas wszystkich, nie mamy prawa tracić ducha w obliczu agresji rosyjskiego imperium zła. Wierzę w zwycięstwo Ukrainy i sprawiedliwy pokój dla naszej Ojczyzny. Wierzę, że z Bożą pomocą ten czas zwycięstwa i pokoju nadchodzi. Droga jest trudna, ale razem możemy ją pokonać. I niech Pan pobłogosławi nasze wspólne wysiłki sukcesem”.

«« | « | 1 | » | »»