Ekumeniczna modlitwa w Wieczerniku

W Jerozolimie główne uroczystości Zesłania Ducha Świętego skupiły się wokół kaplicy Wieczernika, kolebki Kościoła. W wigilię Pięćdziesiątnicy o pokój i pojednanie na Bliskim Wschodzie oraz o jedność wszystkich chrześcijan prosili uczestnicy ekumenicznej inicjatywy lokalnych Kościołów Ziemi Świętej.

Uroczystej Eucharystii niedzieli Pięćdziesiątnicy przewodniczył abp Fouad Twal, łaciński patriarcha Jerozolimy. Miała ona miejsce w benedyktyńskiej świątyni Hagia Sion znajdującej się obok historycznego sanktuarium Zesłania Ducha Świętego.

O godz. 16 do kaplicy Wieczernika przybyli franciszkanie, na czele z o. Kustoszem Ziemi Świętej. Po celebracji uroczystych nieszporów wierni i pielgrzymi mogli nawiedzić niedużą kaplicę wspominającą zstąpienie obiecanego Pocieszyciela na czuwających na modlitwie apostołów wraz z Matką Jezusa. Ekumeniczny charakter miało wigilijne czuwanie w kościele konkatedralnym łacińskiego patriarchatu. W liturgii pierwszych nieszporów niedzieli Zesłania Ducha Świętego wzięli bowiem udział przedstawiciele głównych wspólnot chrześcijańskich. Po raz szósty duchowni i wierni Kościołów Jerozolimy modlili się wspólnie o jedność, pojednanie i pokój na Bliskim Wchodzie.

Modlitwa Kościołów Jerozolimy została zainicjowana w 2005 r. przez grupę duchownych i świeckich, którzy podjęli nocne czuwanie w bazylice Bożego Grobu w intencji pokoju i jedności. Tegoroczna nadzwyczajna modlitwa wszystkich chrześcijan ze względu na wspólna datę celebracji uroczystości paschalnych ma szczególną wymowę. Dzięki transmisjom telewizyjnym, w jerozolimską modlitewną inicjatywę, włączyli się chrześcijanie na Bliskim Wschodzie, w Europie oraz w obu Amerykach.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.